SLT Teknolojisi Nedir?

3331

Fotoğraf makineleri her geçen gün gelişiyor. Bu gelişimlerden biride SLT teknolojisi. Geniş bir rehber olacak aslında bu yazım. Peki nedir bu SLT teknolojisi?

SLT teknolojisi Sony’nin fotoğrafçılığa kattığı bir teknoloji aslında. 1960’lı yıllarda Canon’uns denediği ama zamanlarda başarılı olamadığı SLT teknolojisini Sony başarıyla teknoloji dünyasına sundu. Birbirinden farklı avantajlar ile Sony üst seviye fotoğraf makinelerindeki bazı teknolojileri giriş seviyesi fotoğraf makinelerine bile getiriyor.  Yavaş yavaş başlayalım isterseniz.
Sony SLT - 02 (330x172)
İlk olarak SLT’nin açılımından başlamak istiyor. Single-Lens Translucent, Türkçe olarak Kısmı Geçirgen Sabit Aynalı Lensi Değişilen Makine olarak çevirebiliriz. Biraz açacak olursak DSLR’da ayna hareket ederken SLT’de ayna sabit fakat yarı saydam bir yapıda. Eğer tam olarak anlayamadıysanız aşağıdaki detaylarla ve görsellerle SLT teknolojisinin ne olduğunu öğreneceksiniz.
DSLR ve SLT 01 - (439x190)
Makinenin içindeki aynanın sabit ve yarı saydam olmasının bize getirileri neler bir bakalım. SLT teknolojisinden lense gelen ışık yarı saydam olan aynadan yaklaşık 1/3 (%30)’ü  vizöre giderken geriye kalan 2/3 (%70)’ü sensöre gidiyor.  Yani makineye gelen ışığın bir kısmı vizöre giderken bir kısmıda sensöre gidiyor. SLT’de aslında 2 sensör var diyebiliriz. Vizöre yansıyan ışık aslında 2.bir sensörden geçerek bize yansıyor. Bu 2.sensör aslında SLT’nin birçok avantajını sağlayan bir kısım. 2.sensör’ün bize en büyük getirisi elektronik vizör sağlaması diyebiliriz. Peki bu elektronik vizörün bize getirisi nedir?
Sony SLT - 03 (485x296)
Elektronik sensörün bize en büyük getirisi vizörde ne görüyorsak onu çekiyor olmamız. Yani LCD ekranda yada bilgisayarda gördüğümüz fotoğrafın aynısını elektronik vizörde de görebiliyoruz.  Yaptığınız tüm değişiklikler (pozlama değerleri, kadraj eğikliği, beyaz dengesi gibi) elektronik vizöre de etki ediyor. ‘’Acaba bunu bilgisayara attığımda nasıl görünecek?’’ diye aklınızda bir soru işareti kalmıyor. ‘’Bir bakayım fotoğrafım nasıl çıkmış?’’ demiyorsunuz çünkü vizörde ne görüyorsanız aynısını çekiyor. SLT’de sadece elektronik vizör mü var avantajlı diyorsanız aslında daha yeni başlıyoruz diyebilirim.

SLT teknolojisi ile gelen elektronik vizörde %100 olarak görüyorsunuz kadrajı. Canon ve Nikon’un 3000TL’lik DSLR’larında %96, %95 gibi oranlar varken bu Sony’nin 1400TL’lik SLT makinelerinde %100. Açıklamak gerekirse %90 olan bir vizör bilgisayara attığınızda fotoğrafın %10 daha büyük olduğunu göreceksiniz. Yani %90’lık bir vizörde aslında tam kadrajı almış olmuyorsunuz, %10 bir kayıp oluyor. Siz vizörden bakınca çok güzel bir kare yakaladım diyorsunuz fakat göremediğiniz %10’luk alana bir adam giriyor ve fotoğrafı LCD ekranda görünce kenarda bir adam belirmiş olduğunu fark ediyorsunuz.

SLT teknolojisi ile otomatik netleme hızı oldukça artıyor. DSLR’da ayna hareket edince ışık bir süre kesiliyor ancak SLT’de ayna hareket etmediği için ışık sürekli sensöre geliyor ve otomatik netleme daha hızlı yapılıyor. Eğer ben videoda otomatik netlemeye önem veriyorum diyorsanız SLT sizin için daha uygun.

Aynanın sabit olmasıyla titreşim olmuyor ve yüksek seri çekim hızlarına ulaşılabiliyor.

Birçok avantajından uzun uzun bahsettim aslında, gülün bile dikeni oluyor bunun kusuru yokmu? Elbette SLT’ninde dezavantajları var. Kısaca avantajlarına ve dezavantajlarına değinerek yazımı bitirmek istiyorum.

Avantajları
– Elektronik Vizör
– Vizörde %100 Kadraj
– Aynanın hareketsiz olmasından dolayı titreşimin olmaması
– Fotoğraf ve videoda daha hızlı AF (Otomatik Netleme)
– Yüksek seri çekim hızı

Dezavantajları
– Pil Ömrü
– Sabit aynayı temizlemesi zor
– Işık kaybı (%30)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.