YDS ve Yökdil Çalışma Sürecim

300

Günümüzde yabancı dilin önemini bilmeyen yoktur. Çoğumuzun karşısına iş hayatında, eğitim hayatında veyahut bir turist karşısında yabancı dil ihtiyacı çıkıyor. Benim gibi eğitim için yabancı dile ihtiyaç duyanların ise karşısına belli başlı bazı sınavlar beliriyor. Bunlardan bazıları ise YDS ve Yökdil. İki sınavda aslında birbirine benzer yönler içeriyor fakat YDS hem kapsam hem de seviye olarak Yökdil’in birkaç seviye üstünde. Bence bu seviye farkı hem kaynak olarak hem de çalışma yöntemi olarak birbirinden çok da ayrılmıyor. İki sınava çalışacaklar için de benzer bir çalışma programı gerekiyor. Yalnız YDS’de bu takvim biraz daha uzun soluklu oluyor.

Benim YDS-Yökdil sürecim akademide kalma isteğim üzerine başlamış oldu. Başta nasıl bir çalışma yöntemi izlemem gerektiğim hakkında en ufak bir bilgim yoktu. Herhangi bir kurs veya dershane düşünmediğim için bunu kendi başıma nasıl halledebilirim diye düşünmeye başladım. İlk olarak doğru kaynak bulmak konusunda bir kitapçıya gittim, burada farklı yayınevlerinin kitaplarını inceledikten sonra Modadil Yayınlarının özellikle PassageWork Ön Hazırlık serisi kitapları, daha sonra gene aynı yayınevine ait olan YDS Sınav Stratejileri 1-2 kitaplarını ve Akın Dil & Yargı Yayınevine ait olan Read for Speed adlı kitap hoşuma gitti. Bu kitapları satın aldıktan sonra bir süre – yaklaşık 3-4 ay- kapaklarını açmaya fırsatım olmadı.

Aradan geçen süre sonunda nihayet YDS-Yökdil sınavlarına çalışmak için uygun zaman gelmişti. Sınava çalıştığım süreçte lisans 4.sınıf öğrencisiydim, bu süreçte hem lisans derslerim hem de bitirme tezimle uğraşıyordum, kalan zamanımda ise yabancı dil için hazırlık yapmam gerekiyordu. Öncelikle hangi seviyede olduğumu aşağı yukarı belirlemek için internetten bir YDS denemesi indirdim ve göz ucuyla çözebilirim dediğim iki soruyu işaretleyip sorulara odaklandım. Sınavda 80 soru var ve çözerim diyebildiğim yalnızca iki soru vardı, çözdükten sonrası ise tam bir hüsran, iki soruyu da yanlış cevaplamıştım. Sınava yaklaşık 4 ay gibi bir süre ve benim sınavdan en az 55 almak gibi bir hedefim vardı. Bir hayal kırıklığı olmadı desem yalan olur elbette, İngilizcemin iyi olmadığını biliyordum fakat çözerim dediğim iki soruyu da yanlış cevaplamış olmam dengemi alt üst etmeye yetti. Böylece seviyemin en baştan başlamak olduğunu öğrenmem benim için hiç zor olmadı.

Sınava çalışmaya başlamadan önce rakibi iyi tanımak gerekiyor, internette ufak bir araştırma ile sınavın yoğun bir kelime bilgisi istediğini gördüm. Tabi ki kelime bilmek de soru çözmeye yetmiyor, çeviri de yapmamız isteniyor. Ayrıca YDS ve Yökdil’de kimisi ortak olan bazı soru tipleri var, mesela hem YDS’de hem de Yökdil’de ortak olan paragraf soruları, cloze test, kelime soruları, İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye çeviri soruları var. Sadece YDS’ye özgü olan ise örneğin İngilizceden İngilizceye çeviri soruları mevcut. Siz gireceğiniz sınavda -YDS veya Yökdil- hangi soru tipleri var ise bunları bilip her soru tipinin üzerine ayrıca düşmelisiniz. Mesela İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye çeviri soruları başta bana çok zor görünmüştü fakat internet üzerinden bu tipleri üzerine birkaç video izledikten sonra soruların gayet kolay bir şekilde çözülebildiğini gördüm. Sözün özüne gelecek olursak soru tiplerine nasıl yaklaşmak gerektiğini bilmek bize büyük bir avantaj sağlıyor.

Sınav sürecim boyunca kullandığım kaynaklardan sizlere bahsetmek istiyorum. Kaynak seçimi yaparken inceleyip beğendiğim ve çevremden aldığım tavsiyelere dikkat ettiğimi belirtmek isterim. Şimdi kaynaklara bir göz atalım.

PassageWork Ön Hazırlık Seti (Modadil Yayınları)

Hem kelime öğrenip hem de nasıl çeviri yapabilirim sorusuna en iyi cevap daha önce kitapçıda beğenmiş olduğum PassageWork Ön Hazırlık kitapları oldu aslında. PassageWork Ön Hazırlık 6 kitaptan oluşuyor ve her kitapta 30 metin var, her metin 5 bölümden oluşuyor, bu bölümler ise

  • Parçadaki Önemli Kelimeler/Yapılar/Eş Anlamlılar,
  • Parçanın Okunması,
  • Çeviri Çalışması,
  • Dilbilgisi Analizi ve
  • Okuma Parçası Soruları/Alıştırmalarından oluşuyor.

Paragraflar gayet temel bir seviyeden başlıyor ve her paragraf ile kelime öğrenmiş ve çeviri yapmış oluyoruz, ayrıca dilbilgisi yapılarını ve bu yapıların çeviriye olan etkilerini görmekle beraber sınavdaki paragraf soruları tarzında sorular ile soru çözmeye alışıyoruz. Ben bu kitaba çalışırken bilmediğim her kelimeyi not ettim ve bu kelimeleri haftalık olarak tekrarladım. Böylelikle kelime bilgim hızlı bir şekilde arttı. Ayrıca kelimeleri metinler içerisinde gördükçe de aklıma iyice kazınmış oldu. Çevirilerin yavaş yavaş hem dilbilgisi hem de kelime bilgisi olarak seviyesinin arttığını söyleyebilirim, mesela kitabı ilk aldığım zaman kitabın ilerideki bir metnini çeviremiyorken zamanla kitapta ilerleyip o metne geldiğimde ise rahatlıkla çevirebildiğimi görmek bende ilerlediğimin ve başarabildiğimin bir göstergesi oldu. Yökdil sınavına kadar 4 kitabı bitirebildim. Ben sınav sürecinde en çok bu kitapla gelişim gösterdiğimi rahatlıkla söyleyebilirim.

60 Günde YDS Kelimeleri (Modadil Yayınları)

Bunun dışında Modadil Yayınevine ait olan 60 Günde YDS Kelimeleri adlı kitabı da edindim, kitap günlük olarak 20 kelime, eş anlamları, örnek cümle ile cümlelerin çevirileri ve alıştırmalardan oluşacak şekilde hazırlanmış. Bütün kitaptaki günlük alıştırmaları sınava kadar bitirdim. Günde 20 dakika gibi bir süre ayırmak günlük kısmı bitirmeye yetiyordu fakat bu kitaptan pek memnun kalmadım. Sürekli önceki günün kelimelerini tekrar etmek gerekiyor yoksa çok çabuk unutuluyor. Açıkçası geriye dönüp baktığımda çoğu kelimeyi unuttuğumu fark ettim. Gene de hangi kelimeye çalışsam bugün diyecekler için bir alternatif olabilir.

YDS Sınav Stratejileri (Modadil Yayınları)

Bu kitap serisi ise benim satın aldığım zaman 4 kitaptan oluşuyordu fakat şimdi 5.kitabı olan Özgür Denemeler de çıkmış. Bu kitap bende mevcut değil, diğer 4 kitaptan kullandıklarımdan bahsedeceğim. 1.kitap dilbilgisi konularını anlatıyor, bu kitabı hakkıyla kullandığımı söyleyemeyeceğim. Kitap dilbilgisi konularını güzel bir şekilde anlatıyor hatta önemli yerleri güzel şekilde de vurguluyor fakat başlangıçta bu kitap bana biraz ağır geldi, kitaptan asıl faydalandığım zaman PassageWork Ön Hazırlık Setinin 3.kitabını bitirdiğim zaman oldu. Bundan sonra zaten sınava 20-25 gün gibi bir sürem kalmıştı ve bu kadar sürede elimden geldiği kadar faydalanmaya çalıştım. Bence kendi çabasıyla çalışacaklar için güzel bir kitap.

Serinin 2.kitabı ise soru tipleri üzerine, daha önceden bahsettiğim gibi soru tiplerini bilmek bize büyük avantaj sağlıyor. Bu kitaba da hakkıyla bakamadım fakat bu kitaptan okuduklarımın çok işe yaradığını söylemem gerekir. Bu kitapta soru tiplerine nasıl yaklaşılması gerektiği ve çözerken dikkat edilmesi gereken yerleri öğrenmiş oldum. Ayrıca soru tipleri üzerine birazdan bahsedeceğim Youtube gibi online kaynaklardan da faydalanmış oldum ve soru tipleri üzerinde yeteri kadar bilgim olmuş oldu.

Serinin 3.kitabı olan Özgün Soru Bankası ise her soru tipi için soru içeriyor. Bu kitabı bitiremedim fakat ihtiyacımı karşılayacak kadar soru çözdüğümü söyleyebilirim. Bu kitap dışında zaten soru bankasına ihtiyaç duymadım.

Serinin bendeki son kitabı olan 4.kitabı ise Kelime Bankası. Bu kitap bu serinin en az kullandığım kitabı. Sınavdaki kelime sorularına benzer sorular mevcut ve hem sorunun hem kelimelerin Türkçeleri soru içinde yazıyor. Benim gözlerim hemen şıkların Türkçelerine kaydığı için ben pek faydasını göremedim bu kitabın.

YÖKDİL Fen Check-Up 5 Özgün Deneme Sınavı (Modadil Yayınları)

Sınava son 10 gün kala deneme çözmeye başladım. Bence denemenin kalitesi oldukça iyiydi, sınavda benzer konularda sorular geldiğini söyleyebilirim. Deneme ile hem sınavdaki soruları iyice tanımış oldum hem de kendimi sınava adapte ettim. Denemeleri hep süre tutarak gerçekten sınav ciddiyetinde çözdüm, ilk deneme puanım 38,25 iken son denemede de 56,25’e kadar yükselttim. Her denemede bilmediğim kelimeleri çıkartıp bunların tekrarını yaptım ayrıca yaptığım yanlışların sebeplerini öğrenip bunlara daha dikkat etmeye başladım. Bence deneme seti gerçek sınava göre bir tık daha zordu. Ayrıca bu deneme hariç bütün kaynaklarımı YDS sınavına göre tercih ettim.

Online Kaynaklar

Online olarak aslında sayamayacağım kadar fazla kaynak takip ettim. Bunlardan öncelikle bahsetmem gereken Ercüment Cem Çuhadar adlı bir Youtube kanalıydı. Burada sınavda çıkan tüm soru tiplerine ait çözüm videoları mevcut, kesinlikle videolardan faydalandığımı söyleyebilirim. Özellikle dilbilgisi ve bağlaç soruları için olan videolarına mutlaka göz atın.

2.olarak ise Moda Dil Akademisi adlı Youtube Kanalının deneme ve çıkmış soru çözüm videolarıydı. Buralarda soruları yaklaşım tarzlarını ve çıkmış yada çıkabilecek potansiyelde soruları da görmüş oldum. Ayrıca kendilerinin İnstagram sayfalarını da takip ettim.

Bunlar başlıca faydalandığım kaynaklardı. Bunlar dışında da faydalandığım birçok yer oldu fakat kimisinin 3 dakikalık bir videosunu izledim, kimisinin ise kısa bir yazısını okudum. Faydalandığım kaynaklar kısaca böyleydi.

Sınava çalışma sürecinde fark ettiğiniz gibi ağırlıklı olarak Modadil Yayınlarının kaynaklarını kullandım. Bunun sebebi ise başka kendim kitapçıda beğendiğim kitaplar arasında olmalarıydı. Daha sonra YDS’ye hazırlanan bir büyüğümün bu kaynakların çok başarılı olduğunu söylemesi üzerine oldu. Açıkçası kendimin beğenip, tavsiye de almam üzerine bütün çalışmalarımı tek bir yayından yapmanın daha doğru olacağını düşündüm.  Bir ara kendilerinin online derslerini de düşünsem bile hem zamandan hem maddi açıdan uygun olmadığım için online derslerine katılamadım. İstisna olarak Read for Speed kitabını da aldım fakat hala ciltli bir şekilde duruyor, onun seviyesi biraz yüksekmiş ayrıca elimdeki PassageWork’ün 5 ve 6. kitabı da bitmeyince Read for Speed kitabına başlamadım. Kaynaklardan memnun olduğumu söyleyebilirim ancak şu unutulmamalıdır ki sınavı kazandıran kaynaklardan daha çok bizim verdiğimiz çabada bitiyor. 

Yökdil sınav günü gelip çatmıştı. Dolu dolu olmayan 4 aylık çalışma sürecini geride bırakıp sınava girdim, sınavda hiç stres yapmadan güzel bir şekilde cevaplayıp çıktım, 55 puanı aşmam gerekiyordu ve gün geldi sonuçlar açıklandı. 65 puan almıştım. Aslında 55-60 arasında bir puan bekliyordum, sınav sonrası soru kitapçığından hatırladığım cevapları kontrol ettiğimde 50 puandan daha fazla alacak kadar doğru cevapladığımı ve hatırlamadıklarımla 60 civarı bir not alacağımı tahmin ediyordum, pek de yanılmamışım beklentim konusunda.

Sınav ilginç bir sınav, bence iyi İngilizce konuşuyor olmak bu sınavdan iyi bir puan alabilineceği anlamına gelmiyor veya bu sınavdan yüksek puan almak iyi İngilizce konuşulacağı anlamına da gelmiyor. Sınava ilk kez girecekler için muhakkak kaynak seçmeden önce bir denemeye göz atmanızı tavsiye ederim, en azından seviyenizi görüp ona göre kaynak bakmış olursunuz. Ayrıca Yökdil sınavı yapılamayacak kadar zor bir sınav değil. Doğru bir şekilde motive olup düzenli ve devamlı bir şekilde çalışıldığında yüksek puanlar alınacağına eminim. Şunu da belirtmekte fayda var, ben Yökdil sınavına girdiğimde sınavı Anadolu Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi ortak hazırlıyordu fakat artık Yökdil sınavı da ÖSYM’ye geçti. Sınavda bir değişiklik yaparlar mı, yaparlarsa ne gibi değişiklik olur bir bilgim yok. Şimdiden herkese başarılar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.