AP Şampiyonlar Rehberi

3949

League of Legends’ta AP terimi çok duyduğumuz terimler arasında. Peki AP nedir?
AP’nin tanımı ile hemen yazımıza başlayalım isterseniz. AP, Ability Power yani Büyü(Yetenek) Gücü anlamına geliyor. Şampiyonumuzun vurduğu hasarlar büyü gücü olarak rakibimize hasar veriyor.

AP şampiyonlara örnek vermek gerekirse: LeBlanc, Syndra, Ziggs, Morgana gibi şampiyonları örnek verebiliriz.

AP şampiyonlarda daha çok hasar verebilmek için yetenek gücü özelliği bulunduran eşyalardan satın almalıyız. Yetenek gücümüz ne kadar yüksek olursa rakibimize verdiğimiz hasarda aynı oranda artacaktır. Rakip şampiyonumuz AP şampiyonu ise savunma olarak büyü savunması özelliği bulunduran eşyaları satın almamız gerekir. AP şampiyonla oynarken saldırı gücü özelliği bulunduran eşyaları almamız bize hiçbir şey kazandırmadığı gibi, rakip AP şampiyona zırh özelliği bulunan eşya almamızın da bize bir faydası olmayacaktır.

AP şampiyonla oynarken yada AP şampiyona karşı oynarken satın alacağımız eşyalardan bahsedeyim.

Öncelikle AP şampiyona karşı oynarken satın almamız gereken defansif eşyaları yazayım.
1) Banshee’nin Duvağı: Bize 55 büyü direnci ve can veriyor, pasif özelliği sayesinde rakipden aldığımız yetenek gücünün ilkini engelliyor, bence AP rakip varsa kesinlikle alınması gereken bir eşya.
2) Ruh Gömleği: Bize 55 büyü direnci ve yanında can, can yenilenmesi ve bekleme süresini azaltan önemli özellikler veriyor. Hem canım çoğalsın hem de büyü savunmam olsun diyorsanız sıkça kullanacağınız eşyalar arasında.
3) Koruyucu Melek: Bize 40 büyü direnci verirken yanında 50 zırh özelliği ile hem AP hemde AD savunması özelliği veriyor. Bunun yanında eşyanın özelliğinden gelen pasifi ile öldüğümüz zaman 4 saniye sonra tekrar diriliyor ve canımızın %30’u doluyor, tabii 300 saniyede bir kullanabiliyoruz.

Bunlar savunmamız için örnek birkaç eşya, peki AP şampiyon oynarken satın alabileceğimiz, verdiğimiz hasarı arttıran eşyalara bakalım.

1) Rabadon’un Şapkası:  Oyunda sıkça karşılaşabileceğimiz eşyalar arasında, bize 120 yetenek gücü yanı sıra yetenek gücümüzü %30 arttıran özelliğiyle AP şampiyonlar için olmazsa olmaz bir eşya.
2) Ölümateşi Pençesi: Bize 120 yetenek gücü yanında bekleme sürelerimizi %10’da azaltıyor. Aktif özelliğiyle birlikte fazla hasar vermemizi sağlıyor.
3) Hiçlik Değneği: Bize 70 yetenek gücü yanında, hasar verdiğimizde rakibimizin büyü direncinin %35’ini yok sayarak daha fazla hasar vermemizi sağlıyor.

Umarım AP şampiyonlarla ilgili aklınızda birkaç fikir oluşmuştur. Aklınıza takılan soruları yorumlarda yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Keyifli oyunlar!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.