Advanced System Care Nedir?

4343

Bilgisayarlarımız ilk aldığımız günler yada bir format sonrasında ne kadar hızlıdır değil mi?

Bilgisayarı kullandığımız her an bilgisayarda yaptığımız değişiklikler, yüklediğimiz uygulamalar, sildiğimiz uygulamalar, açtığımız yeni bir klasörden tutunda taşıdığımız, kopyaladığımız bir dosyaya kadar birçok değişiklikler bilgisayarımızda izler bırakıyor. Nasıl ki tertemiz bir oda kullanıldıkça kirleniyor ve temizlenme ihtiyacı duyuyor ise bilgisayarlarımızda böyledir aslında. Bizlerin bilgisayarda yaptığı birçok işlem arka planda bilgisayarımızın hızını etkiliyor. Bu arka planda biriken düzensizlikler her geçen gün arttığından dolayı doğru orantılı olarak her geçen gün bilgisayarımız daha da yavaş çalışmaya başlıyor. Bu durumu bir düzene sokmak için kullanabileceğimiz birçok alternatif program bulunmakta. Bu yazımda ise sistemimizin optimizasyonunu en üst seviyeye çıkarmak için kullanabileceğimiz Advanced System Care yazılımından bahsedeceğim. 

Antivirüs, temizleme, bakım, onarım, denetim gibi birçok farklı alanda bilgisayarımızın daha verimli çalışmasını sağlar. Şimdi Advanced System Care’da neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Anti-virüs:
Günümüzdeki tüm anti-virüs programlarında görebileceğimiz, hızlı tarama, derin tarama ve istediğimiz dizinleri tarama özelliğine sahibiz. Böylelikle istediğimiz zaman bilgisayarımızda virüs taraması yapabiliriz, bilgisayarı kullandığımız her an arka planda bizi virüslerden korumaya çalışan gerçek zamanlı virüs koruma özelliğine de sahip. Böylelikle internette gezinirken daha güvenli bir şekilde gezinebileceğiz.

Advanced SystemCare - 01

Bakım:
Bilgisayarımız her geçen gün yavaşlıyor demiştik, bu yavaşlamayı önlemek amacıyla Advanced System Care bize birçok bakım aracı sunuyor. İnternet önbelleğini temizleme, kayıt defterini düzenleme, bilgisayarımızda hiç kullanmadığımız gereksiz dosyaları temizleme, bozulan program kısayollarını onarma gibi birçok bakım aracı mevcut. Tara yazısına tek tıklama ile görselde gördüğünüz her şeyin bakımını yapabilirsiniz. Bu araçlar ile birlikte bilgisayarımızın yavaşlamasını azaltabiliriz.

Advanced SystemCare - 02

Alet Çantası:
Programımızda bulunan neredeyse her aracı görebileceğimiz bir alet çantası. Neredeyse aklınıza gelebilecek her türlü araç bu sayfada var. Benim en çok kullandığım araçlardan bahsederek bu sayfayı özetlemeye çalışacağım.

IObit Kurulum Kaldırıcı: Hani yazıma başladığımda demiştim, sildiğimiz uygulamalarda bilgisayarımızın yavaşlamasını arttırır diye. Bu konuya bir açıklık getireyim. Biz uygulamayı ”Program ekle veya kaldır” dan siliyoruz ancak tam olarak silinmiyor. Kayıt defterinde, Belgelerim’de yada uygulamada kullandığımız profilimiz bazı uygulamalarda silinmiyor. Bunları ya manuel olarak yada programlarla temizlediğimiz zaman tam anlamıyla silmeye yarıyor. Advanced System Care ile uygulamaları kökünden temizleyebiliyoruz.

Kayıt Defteri Temizleyici: Yüklediğimiz her program, uygulama bilgisayarımızın kayıt defterine kendi için gerekli dosyalarını kaydediyor. Alet çantamızda bulunan kayıt defteri temizleyicisi ile kayıt defterimizde gereksiz olan kayıtları temizleyebiliyoruz.

Akıllı RAM: Bilgisayarımızın belleğindeki kullanılmayan belleği temizleyer.

Sürücü Güncelleştirici: Bilgisayarımızda bir çok program kurulu. Peki bu kadar programın hangileri güncel? Advanced System Care’da bulunan Sürücü Güncelleştirici ile bilgisayarımızda bulunan programların güncelliğini koruyabiliriz. Otomatik olarak kontrol eden ve güncelleştirmenin olduğunu bize hatırlatarak tek tıklama ile programı güncellememizi sağlar.

Sistem Bilgi Verici: İlk başta bana sistem ile ilgili altı üstü ekran kartını falan söyler diyordum ama oldukça kapsamlı bilgiler veriyor. Bilgisayarımızdaki CD/DVD Rom’dan tutunda içindeki hard diskin modeline kadar birçok bilgiyi bizlere sunuyor.

Korunan Dizin: Bir dizin oluşturuyor, bu dizine bir parola atıyor ve içine istediğimizi atıyoruz. Bu dizin içine girmek için atadığımız şifreyi girmemiz gerekiyor yoksa içerideki dosyalara ulaşamıyoruz. Gizli yada başkalarının erişmemesini istediğiniz dosyalarını burada güvende tutabilirsiniz.

Alet Çantasını kısaca burayı böyle tanımlayabiliriz. Yok yok desek yeridir. Neredeyse buradaki araçların çoğu eşdeğerde sistemimize fayda sağlıyor.

Advanced SystemCare - 03

Turbo Güç:
Advanced System Care’ın belki de en çok kullandığım ve en sevdiğim özelliği de Turbo Güç kısmı. Bu kısım bilgisayarımıza yeni bir donanım eklemiyor ama kullanmadığımız uygulamaları kısa süre devre dışı bırakarak bilgisayarımızın hızına hız katıyor. Atıyorum oyun oynuyoruz, biz oyun oynarken bilgisayarın arka planda çalışmasını istemediğimiz uygulamaları devre dışı bırakarak boşuna o uygulamanın belleğimizde yada işlemcimizde işlem yapmaya çalışmasını engelliyoruz. Böylelikle varolan sistemimizin daha hızlı çalışmasını sağlıyoruz.

Advanced SystemCare - 04

Sonuç:
Her bilgisayarda olmazsa olmaz programlardan birisi bence. Belirlediğimiz zamanlarda otomatik olarak bakım, virüs taraması ve daha bir sürü araç ile sistemimizin daha stabil çalışmasını sağlayan bir yazılım. Advanced System Care’ı 30 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz, beğendiğiniz taktirde makul fiyatlarla sahip de olabilirsiniz. Advanced System Care’ı indirmek için burayı tıklayın.

 Advanced SystemCare - 05

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.