RAM Nedir, Ne İşe Yarar?

10017

Bilgisayar veya telefon gibi belleğe ihtiyacı olan cihazlar alırken, forumlarda gezerken, arkadaşlarımızla sohbet ederken sürekli duyuyoruz RAM diye. Herkes tutturmuş RAM iyiyse cihaz iyidir diye. Gerçekten öyle mi, RAM yüksekse cihaz güçlü müdür?
 
Konumuza her zaman olduğu gene açılımdan başlamak istiyorum.
RAM (Random Access Memory) yani Rastgele Erişimli Bellek anlamına geliyor, konuşma dilinde bellek diye duyduğunuz zaman bu ne demeyin, bellek aslında RAM’dir.
RAM - 02 (2607x900)

Günümüzde 1, 2, 4, 8, 16, 32 GB RAM seçenekleriyle karşılaşabiliriz. ‘’Benim arkadaşımda 6GB (bu 10GB’da olur 3GB’da seçenekleri arttırabiliriz) RAM var’’ diyecek olursanız onuda nasıl yaptıklarını söyleyeyim. Bilgisayarınızda RAM takmaya slot varsa 4GB + 2GB RAM takarak 6GB RAM’e sahip olabiliriz. RAM’ler çalışacak program sayısını ve programların hızını etkiler.
RAM - 05 (1600x1067) RAM - 04 (1632x1232)

RAM’den örnek verirken bilgisayar üzerinden anlatmaya çalışacağım ancak bu dediklerim her RAM’e sahip cihaz için geçerlidir. Bilgisayarımızda bir uygulama, oyun, müzik yada herhangi bir işlem yaptığımız zaman bu işlemimiz RAM üzerinde çalışır. RAM üzerinde veri depolanabilir, çalışabilir yada silinebilir ama bu işlemler geçici olarak yapılır. Siz bir işlem yaptığınızda elektrik gider veya herhangi bir nedenle bilgisayarınız kapanırsa RAM boşalır ve RAM üstündeki tüm bilgiler silinir. Bu işlemleri kaydetmek için bilgisayarımız depolama alanına kaydetmemiz gerekir.
RAM - 07 (1087x185)
”RAM ne kadar yüksekse bilgisayar o kadar iyidir!”
Bu cümle hiç yabancı gelmiyor değil mi? Kimin ağzından çıkmışsa herkes tutturmuş bir RAM diye. RAM bilgisayarımız performansını direkt olarak etkileyen bir donanımdır ancak fazlası işimize yaramaz. Bunu bir örnekle anlatmak istiyorum. Örneğimde aracı bilgisayar, koltuk sayısını RAM, aracın gücünü ise işlemci, ekran kartı gibi diğer bilgisayar donanımları olarak düşünün. Bizim aracımız 4 kişiyi götürebilecek güce sahip araçta 2 koltuk var. Normal şartlarda ne bu araca 4 kişi sığdıramayız ancak 2 koltuk daha olsa bu araç 4 kişiyi daha götürebilir. Bu araca 16 kişilik koltuk koysak bile bu araç 4 kişiden fazlasını taşıyamadığı için 12 koltuk boşuna olacak.

Örneğimi biraz daha açacak olursam, bilgisayarın gücü eğer 10 program açacak güce sahip ancak RAM düşük olduğu için 5 program açıyorsa siz RAM takviyesi yaparak 10 programa kadar çıkartabilirsiniz fakat buna 15 programı açabilecek RAM taksanızda diğer donanımların gücü yetmediği için 10 programdan fazlasını açamayacaktır, açsa bile verimli çalışmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.