RAW Nedir?

28750

Fotoğrafçılığa ilk adımlarımızı atarken çok karşılaşacağımız bir kavram. Ayarlar menüsünde, fotoğrafçılık forumlarında, fotoğrafçılık yazılarında ve buna benzer birçok yerde RAW kavramı karşımıza çıkabiliyor. Peki bu RAW ne oluyor?

Biz fotoğrafı çektiğimizde aslında makine birçok işlem yapıyor. Tabi bunlar çok kısa sürelerde olduğu için bu işlemlerin yapıldığını fark etmiyoruz. Fotoğraf makinemiz dijitalse bu işlemler hafıza kartlarına, dijital değilse filmler üzerine yazıyor. Yapılan bu işlemler ham dosyanın işlenmesi ile JPEG formatına dönüştürülüyor ve hafıza kartımıza yada filmlere yazılıyor. Bu işlemlerin yapılmadan yazılmasına RAW diyoruz, yani ham dosya. RAW dosyasını Nikon’larda NEF adında görüyoruz.

Çektiğimiz fotoğrafın sensöre ulaştıktan sonra hiçbir işleme uğramadan direkt yazılması ile RAW (ham) dosyaya sahip oluyoruz. RAW dosyanın işlenip yazılmasıyla JPEG formatta fotoğraflarda elde ediyoruz.  Tam olarak birebir olmasa da bir benzetmeyle anlatımı güçlendirmeye çalışacağım.

Fotoğraf makinesini bir fırıncı, RAW dosyayı hamur, JPEG haline ise ekmek diyelim. Fırıncı hamura tuzu, mayayı atıyor, pişiriyor ve tüketiciye satıyor, hamura az tuz atmışsa ekmeğimiz tuzsuz oluyor ancak siz evde bir miktar tuz atarak bir tadında ufak bir değişiklik yapabiliyorsunuz. Eğer fırından hamuru alırsanız evde tuzunu, mayasını ayarlayarak tam istediğiniz kıvamda pişirebiliyorsunuz.
RAW dosya bize fotoğrafta oynama şansı veriyor. Çektiğimiz fotoğrafta ışığı yanlış ayarlamışsak eve gelip bilgisayarımızda fotoğrafın ışığını düzeltebiliyoruz. Yani fotoğrafı çektiğimiz ana dönüp ayarları tekrar yapıyoruz diyebiliriz. Aynı işlemleri JPEG üzerindede yapabiliyoruz ancak yukardaki örnekte olan ekmeğe tuz eklemek gibi oluyor.

300’den fazla RAW dosya formatı bulunuyor. Her firma kendi formatı ile RAW dosya yazmaya çalıştığı için sayı bu denli büyük. Bunu önlemek için Adobe .dng  formatını yaymaya çalışıyor ve her geçen gün bu format yayılmaya devam ediyor.


RAW Dosyaya Sahibim, Bunu Nasıl İşleyeceğim?
RAW dosyaları işlemek için birçok yazılım var. Picasa, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Capture One gibi yazılımlar ile fotoğrafları işleyebiliyorsunuz. Picasa ücretsiz bir seçenek iken Adobe ürünleri ücretli yazılımlar. Eğer yeni başlıyorsanız ilk başlarda Picasa ile denemeler yapabilirsiniz. Gözünüz korkmasın o kadar zor işlemler yapmıyoruz. Deneme yanılma yoluyla göz zevkinize ya da fotoğraftaki eksikliklere göre ayarlamalar yapabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.