AD Şampiyonlar Rehberi

2707

League of Legends’a başladınız ve sürekli bilmediğiniz terimler duyuyorsunuz. Peki bu duyduğunuz kavramlar ne anlama geliyor?

Bu yazım acemiler için gayet tatmin edici bir yazı olacak. Oyunda sürekli duyacağımız terimlerden olan AD, bugün yazımda konuk olacak. İsterseniz uzatmadan direkt konuya geçelim.

AD’nin açılımından başlayım isterseniz, böylelikle AD nedir hemen öğrenelim.
Attack Damage olarak bilinen AD, Türkçe’ye çevirdiğimizde ise Saldırı Gücü anlamına gelir.

AD şampiyonlara örnek vermek gerekirse: Yasuo, Master Yi, Darius, Lee Sin, Vi en çok kullanılan AD şampiyonlar arasındadır.

Şampiyonun verdikleri hasarlar saldırı gücü hasarı verir. AD karakterlerimizde daha çok hasar verebilmek için Saldırı Gücü özelliği taşıyan eşyalardan satın almamız gerekir. Eğer rakibimiz AD eşyaları ile bizlere yüksek hasarlar veriyorsa bunu önlemek için zırh özelliği taşıyan eşyaları satın almalıyız, böylelikle rakibimizin bize vereceği hasarı azaltmış olabiliriz. Saldırı gücü ile hasar veren bir şampiyona karşı büyü savunması dizmek bize hiçbir şey kazandırmaz. Eğer rakibimiz AD eşyaları satın almışsa bizde ona göre eşya dizilimi yapmalıyız.

AD şampiyonlarla oynarken tercih edilen birkaç eşyayı sizlere örnek göstereyim. Oynadığımız şampiyona göre bunlardan bize uygun olanı seçebiliriz.
1) Kanasusamış: Bize oldukça yüksek saldırı gücü verir, bunun yanı sıra  can çalma özelliği kazandırır.
2) Vahşi Hydra: Kanasusamış’ta olduğu gibi bize saldırı gücü verir ve can çalma verir.
3) Ebedi Kılıç: Yukarıda ki örneklerde de olduğu gibi bize saldırı gücü verir, bu eşyamızda can çalma yerine kritik vuruş özelliği vardır.

Yukarıda 3 adet eşyayı örnek gösterdim, bunlar gibi birçok eşya var, bunları oynadığımız şampiyona göre belirlersek bizim için daha faydalı olabilir.

AD şampiyonlara karşı oynarken tercih edilen birkaç eşya ile yazımı sonlandırmak istiyorum. Bu eşyalarda rakip şampiyona göre doğru seçildiğinde oldukça işimize yarayabilir.
1) Çivili Zırh: Yüksek değerde bize zırh verir bunun yanı sıra rakibimiz bize vurdukça bize verdiği hasarın %30’u rakibe büyü gücü olarak hasar verir. En çok kullandığım eşyalardan birisidir.
2) Zhonya’nın Kumsaati: Genellikle zırh savunması çok düşük olan şampiyonlarda kullanılan oldukça tercih edilen bir eşya, yüksek değerde zırh veriyor ve aktif halini kullandığınız zaman 2.5 saniyeliğine hasar almıyoruz, böylelikle yüksek hasarlardan korunabiliyoruz.
3) Randuin’in Alameti: Yüksek zırh yanında bize verdiği 500 can ile hem zırhımızı çıkıyor hemde canımızı yükseltiyoruz. Aktif özelliği ile de rakiplerimizin hızını 2 saniyeliğine %35 düşürüyoruz ve kaçarken rakibimizi yavaş kalmasını sağlıyoruz.

AD karakterler ile ilgili elimden geldiğince bilgi vermeye çalıştım, bu bilgiler acemiler için olduğunu unutmayın, yeni başlayan arkadaşların aklındaki birçok soru işaretini kaldırmış olduğumu düşünüyorum. Yukarıda belirttiğim eşyalar şampiyonlara göre değişmektedir aklınızda bulunsun, ADC bir karaktere Vahşi Hydra almanın hiçbir mantığı yok, eşyaları satın alırken şampiyonunuza göre almalısınız. Eğer aklınızda kalan soru varsa yorumlarda belirtirseniz cevaplamaya çalışırım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.