Kitap: Yaşama Sanatı – Alfred Adler

806

Çocukluk döneminin birey olma yolundaki rolü hakkında hepimizin az çok bilgisi vardır. Çocukluk çağında başlayan, çocuğun kendini yetersiz hissettiği konularda oluşan aşağılık duygusu ile çocuğun ileride karşılaşacağı sorunları göz önüne alan bir eser. Oluşan aşağılık duygusu ile çocuğun toplumdan kopması ile başlayan sorunlar birey olma konusunda ne gibi sonuçları meydana getirdiğini, bunların nasıl anlaşıldığını ve ne şekilde çözülebileceğini gibi konulara yazar örnekler vererek anlatılıyor.

İlk cümlemde ”…hepimizin az çok bilgisi vardır.” derken bu konunun ne kadar geniş bir konu olduğunu ve aslında dışarıdan bakıldığında çocuğun ailenin ilk, ikinci veya sonuncu çocuğu olmasının bile ne kadar önemli olduğunu ve birçoğumuzun bu gibi detaylardan haberimizin olmadığını söylemek istedim. Örnek vermek gerekirse ailenin ilk çocuğunun anne ve babası tarafından büyük bir sevgi ile büyütülmesi ve çocuğun aile içinde gözbebeği olması aslında çok uzun sürmeyecektir. İkinci çocuğun doğmasıyla bu durum ortadan kalkacaktır. Artık bütün bu sevgi şöleni küçük kardeşine geçecek olan birinci çocuk tahtından olacaktır. Bununla beraber başlayan rekabet ise ileride daha büyük sorunları meydana getirecektir. Kitap genel olarak yetersizlik, aşağılık ve üstünlük duygularını anlatmakla beraber okulda öğretmenin rolünü, toplumun birey olma üzerindeki rolünü de bizlere anlatıyor.

Bireylerin toplum için, toplumun ise birey için öneminin sık sık vurgulandığı bu kitapta herkes kendinden bir şeyler bulacağına eminim. Kitabın dili anlaşılır bir şekilde olmasına rağmen yazardan mı yoksa çeviriden mi kaynaklandığını bilemediğim bir devrik cümle yapısı var ki kimi yerde aynı cümleyi üç dört kez okumak zorunda kaldım. Konulara verilen hasta örnekleri anlaşılabilirliği arttırıyor ve anlatılan bilgileri pekiştirmede yardımcı oluyor. Bireysel psikolojinin kurucu olan Alfred Adler ile bu kitapla tanışmakla beraber, bu tanışıklığımızı diğer kitapları ile devam ettireceğimi düşünüyorum. Herkese güçlü birey olma yolunda başarılar diliyorum!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.