Kitap: Şah ve Sultan – İskender Pala

374

Bir sultan ve bir şah, ikisi de Türk, ikisi de Müslüman ve ikisi de bir lider. Birisi Tebriz’i, diğeri İstanbul’u istiyor. Dini davalar sebebiyle karşı karşıya gelecek olan iki liderin satrançtan tutun da mektuplara kadar olan savaşı, sonunda da Türkün Türkle, Müslümanın Müslümanla savaştığı hatta kardeşin kardeşle vuruştuğu bir muharebe ile sonuçlanıyor. Savaş kadar içerisinde aşkın da mücadelesi bulunuyor. Büyük bir insan topluluğuna hükmeden liderlerin bir kadın karşısında nasıl yenilgiye uğradıklarını da gösteriyor bizlere. Aşk işte dedim kendi kendime, koca bir imparatorluğa sahip olabiliyorken, emrinde sayısız emir kulu varken bir kişiye mağlup olmak demekti.

Tarihin duygulara büründüğü bir kitap, içerisinde temel iki kişi var ve kitabın büyük bir kısmını bu kişiler gözünden seyrediyoruz. Bir sultanı seyrederken bir şahı seyrediyoruz. Liderlerin kimi zaman siyasi düşüncelerini görürken kimi zaman da onların ince şairane yanlarını görüyoruz. Bir savaşın öncesinden tutun da savaşın getirdiği sonuçlara kadar olaylara bir çok farklı pencereden bakma fırsatımız oluyor.

Bu romanı okurken açıkçası kendimi tarihimden ne kadar uzak büyüdüğümü de gördüm. Hani bazı kitaplar olur ya, kendisi bitmeden yeni kitapları alışveriş sepetine eklettiren, işte tam öyle bir romandı. Kitap içerisinde olayları okudukça tarihe olan merakım artmadı desem yalan söylemiş olurum. Şimdiye kadar içerisinde ilk defa okuyup ”Aaa, yok artık” dediğim kısımlar oldu. Kimi zaman göğsümün kabardığı, kimi zaman gözlerimin yaşardığı oldu.

İskender Pala ile tanıştığım kitap oldu ayrıca. Bir arkadaşımın tavsiye üzerine okudum ve çok geç kaldığımı da fark ettim. Başka bir kitabı ile İskender Pala’nın yazarlığını tanımaya devam etmem gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi kendime şu cümleleri kuruyorum, ”Evet Murat, şimdi aynı keyfi hangi tarihi roman verecek sana? ”. Sanırım bu kitap üstüne uzun bir süre tarihi roman okumamam gerekiyor ki okuduğum tarihi roman Şah&Sultan’ın gölgesi altında kalmasın. Evet kendime hala gelemediğimi biliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.