”Arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hasarlı” Hatası ve Çözümü

399

Geçtiğimiz günlerde indirdiğim sıkıştırılmış bir dosyayı bilgisayarıma çıkartmaya çalıştım fakat ”Arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hasarlı” hatasını aldım. Bu hata daha önce de farklı şekillerde başıma gelmişti.

Buna örnek olarak bazen dosya inerken internet bağlantımın koptuğu ve dosyanın bir kısmının inmediği durumlarda bu hatayı alıyordum. Tekrar benzer bir durum yaşandığını düşündüm ve dosyayı tekrar indirdim fakat aynı hata ekranımda çıkmaya devam ediyordu.

Bunun üzerine dosyayı farklı bir web sitesi üzerinden indirmeyi denediysem de sonuç değişmedi. Bunun üzerine internette biraz araştırma yaptım ve sorunun indirdiğim dosyada değil, kullandığım arşiv programı olan Winrar’da olduğunu öğrendim. Çözüm olarak ise farklı bir arşiv programı indirdim. Çözüm beklediğimden kolay oldu. Yaklaşık 1.5mb olan 7-Zip programını indirdim ve 1-2 dakikalık bir kurulumdan sonra indirdiğim sıkıştırılmış dosyaları bilgisayarıma açabildim. 7-Zip programına Google’da ufak bir aramayla veya buraya tıklayarak kendi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.