Shutter (Perde) Sayısı Nedir, Nasıl Öğrenilir?

315

Shutter sayısı fotoğrafçılığa yeni başlayanların merak ettiği konulardan biridir. Shutter sayısı aslında fotoğraf makinemizdeki perdenin ne kadar hareket ettiğini ifade eden bir sayıdır. Türkçe olarak perde sayısı olarak düşünebiliriz. Genellikle ikinci el fotoğraf makinesi alıp/satacağınız zaman perde sayısı hakkında bilgi istenir. Bunun sebebi ise fotoğraf makinesinin perdesinin kaç kere açılıp kapandığı ile fotoğraf makinesinin ne kadar kullanıldığı arasında bir ilişki kurmaktır. Eğer perde çok fazla hareket ettiyse demek ki fotoğraf makinesi çok kullanılmıştır gibi bir çıkarıma varmak için bu sayıyı bilmek önemli görülüyor. Peki gerçekten perde sayısı bu kadar önemli midir?

Fotoğraf Makinesindeki Perde Ne İşe Yarar?

Perde fotoğraf makinesinde sensöre düşecek ışığı belirleyen mekanik kısım. Her parçanın bir ömrü olduğunu düşündüğümüz zaman perdenin de her açılıp kapanması aslında perdenin eskimesi anlamına geliyor. Biz deklanşöre bastığımız zaman açılan perde ile sensöre ışık giriyor ve çekmek istediğimiz görüntü sensöre düşüyor, yani çektiğimiz her fotoğraf için perde hareket ediyor.

Perde (Shutter) Sayısı Çok Olan Fotoğraf Makinesi Alınır Mı?

Perde sayısını bilmek fotoğraf makinesinin ne durumda olduğu konusunda bize bir fikir verebilir fakat bu fikir bizi her zaman doğruya ulaştırmaz. Örneğin shutter sayısı 50.000 olan bir makine stüdyo koşullarında kullanılmış olsun, diğer bir makine ise doğa fotoğrafçılığında kullanılmış olup perde sayısı 10.000 olsun. Stüdyo koşullarında kullanılan fotoğraf çevre şartlarından minimum etkilenmiş olurken doğa fotoğrafçılığında kullanılmış olan düşük perde sayısına sahip fotoğraf makinesi ise çevre şartlarından maksimum derecede etkilenmiş olacaktır. Burada tercihiniz ne yönde olacaktır? Bence doğa fotoğrafçılığında kullanılan fotoğraf makinesi 5 kat daha az fotoğraf çekmesine rağmen daha fazla yıpranmış olacaktır.

Fotoğraf Makinelerinin Perde Sayısı Ne Kadar?

Fotoğraf makinelerinin perde ömürleri için tam rakam vermek doğru olmamakla beraber ortalama 100.000 ile 300.000 arasında rakamlar söyleniyor. Ancak bu demek değil ki fotoğraf makineniz bu sayılara ulaştığında arıza verecek. Perde sayısı ile internette 3000 perde sayısında bozulan fotoğraf makine sahiplerini de 350.000 perde sayısında çalışan fotoğraf makinesi sahiplerine denk gelmek oldukça olası bir durum.

Perde Ömrünü Dert Etmek Ne Kadar Doğru?

Açıkçası ben fotoğraf makinemi ilk aldığım zaman bu konu beni bayağı bir korkutmuştu. Yaklaşık 6 yıl önce aldığım fotoğraf makinem şu anda 50.000 perde sayısına ulaşmıştır diye tahmin ediyorum. İlk başlarda perde eskimesin diye deklanşöre basarken bir kez daha düşünüyordum fakat şimdi bunun ne kadar komik bir durum olduğunu düşünüyorum. Ben fotoğraf çektikçe mutlu oluyorum ve perde eskiyecek, makine bozulacak diye elimi deklanşörden çekmek bana anlamsız geliyor. 6 yılda 50.000 kare çektiğimi düşündüğüm zaman neredeyse bir 6 yıl daha kullanacak kadar perde ömrüm var. Ayrıca şu anda fotoğraf makinemin sensörünün üzerinde toz parçacıkları var, bunun için bir bakıma gitmesi gerekiyor. Kimi zaman perde sayısı ömrünü tamamlayana kadar benim yaşadığım gibi başka sebeplerden dolayı da bakıma ihtiyaç duyuluyor. Şunu da söylemek gerekir ki teknolojinin hızına yetişemediğimiz günümüzde perde ömrünü bitirmeye fırsat kalmadan çok daha yeni fotoğraf makineleri çıkıyor ve makinemizi hiç kullanmasak bile durduğu yerde eskiyor. Bu sebeplerden ötürü bırakın perdesi eskisin, sensörü tozlansın. Siz fotoğraf makinesinin tadını çıkarın, belki de biz perdeden önce eskiyeceğiz.

Perdesi Bozulan Fotoğraf Makinesi Çöp Mü Oluyor?

Perdesi bozulan fotoğraf makinesi elbette çöp olmuyor. Fotoğraf makinesine göre fiyatları değişmektedir. Korkmanıza gerek yok, 5000 liralık fotoğraf makinesi için 2500 lira gibi komik rakamlar kimse istemiyor.  

Perde Sayısını Nasıl Öğrenebiliriz?

Perde sayısını öğrenmek için bazı uygulamalar ve web siteleri bulunmaktadır. Buralara fotoğraf makinesiyle çekilmiş bir fotoğrafı yüklediğiniz zaman size perde sayısı ile ilgili sayı veriyor. Birkaç tane örnek site vereyim, bunlar gibi binbir çeşit site olduğunu da ekleyeyim.

https://www.camerashuttercount.com/

http://www.freeshuttercount.com/

http://www.myshuttercount.com/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.