Bulut (Cloud) Sistemi Nedir?

6050

Bulut sistemini bir örnekle anlatmak gerekirse bilgisayarınızda bulunan dosyaları para olarak, bulut sistemini de banka olarak düşünün. Örneğin İstanbul’da paranızı bir bankaya yüklediniz. Arkadaşınız Ankara’daki bir bankadan hesap bilgilerini bildiği zaman paranızı gidip çekebilir veya siz İstanbul’da yatırdığınız parayı gidip İzmir’de herhangi bir ATM’den çekebilirsiniz.

Siz dosyalarınızı bulut sistemine yükledikçe o dosyaları istediğiniz her türlü akıllı cihazdan internet aracılığıyla indirebilir ve paylaşabilirsiniz. Örneğin bir resim çalışmanızı ofisinizden bulut sistemine yükleyip eve gittiğinizden akıllı telefonunuz aracılığıyla onu indirebilir ve resme erişebilirsiniz.
Bulut (Cloud) Sistemi - 02 (720x380)

Bulut sistemine atılmış dosyalar yükleyici izni ile istenilen herkese açık hale getirilebiliyor. Sizin yüklediğiniz dosyaları izniniz dahilinde tüm firma, iş arkadaşlarınız, aileniz yada arkadaşlarınızla paylaşabiliyor oluyorsunuz.

Sistemin çalışmasına gelecek olursak, bizim dosyalarımız internet aracılığıyla servis sağlayıcısının veri depolama diskini gönderiliyor. Gönderilen bu dosyalar her an iletişime açık olması için veri depoları sürekli çalışır durumda oluyor. Bizim ihtiyacımız olduğu anda veri depolarına ulaşılarak internet aracılığıyla tekrar bize ulaşıyor.

Bulut sisteminin avantajları basit bir örnekle anlatmaya çalışacağım.

Bulut (Cloud) Sistemi - 01 (600x400)Örneğin okulda bir proje ödevi aldınız. Bu ödevi 10 kişilik bir grup olarak hazırlayacaksınız. Herkes kendi evinde farklı zamanlarda görevini yapacak. Siz bilgisayarınızı açıp bir yazıya başlıyorsunuz ve çalışmanızı bulut sistemine atıyorsunuz. Bulut sistemine attığınız ödevinizde yazdığınız yazıyı kaydediyorsunuz ve yarıda bırakıp çıkıyorsunuz. Daha sonra çay içerken tabletinizi çıkarıyor ve bulut sisteminize giriş yaparak ödevinize oradan devam ediyor görevinizi tamamladığınızda kaydedip çıkıyorsunuz. Ardından arkadaşınız sisteme girip sizin kaydettiğiniz dosyadan devam ediyor ve gereken görevini yapıyor. Bu süreç bu şekilde devam ediyor. Herkes görevini bir dosya üzerinden tamamlıyor. Teslim edeceğiniz zaman dosyayı indiriyor ve teslim ediyorsunuz.

Bulut sistemine örnek olarak aşağıdaki siteleri örnek verebiliriz.

Skydrive – https://skydrive.live.com/
Dropbox – https://www.dropbox.com/
Google Drive – https://drive.google.com/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.