Telefonların Hafızaları Nasıl Yükseltilebilir?

234

Telefonlar günümüzde ceplerimizde taşıdığımız akıllı cihazların başını çekiyor. İnternette geziyor, uygulamalar yüklüyor, fotoğraflar çekiyor ve telefonlarımızın hafızalarını doldurmaya başlıyoruz.  Telefonlarımızı aldığımız zaman hafızamız her ne kadar bize fazla gibi gözükse de aslında günün birinde bu hafızanın çok da fazla olmadığını görüyoruz. Dünden bugüne bile telefonun hafızasının bir şey yüklemesek bile dolduğunu görüyoruz. Uygulamalar her geçen gün güncelleme alıyor ve düne göre bugün daha fazla yer kaplamaya başlıyor. Uygulamalar güncellendikçe, bir yandan da fotoğraf ve müzik gibi içeriklerle telefonlarımızın hafızası doldukça telefonumuz bir gün ‘‘Hafıza doldu, lütfen yer açın.’’ gibi uyarılar vermeye başlıyor. Peki ya bu durumda telefonumuzun hafızasını nasıl arttıracağız? Bu mümkün müdür?

Telefonların hafızalarını arttırmanın elbette birkaç yolu var. Bunlara tek tek göz atıp avantaj ve dezavantajlarını inceleyeceğiz. Haydi başlayalım!

Hafıza Kartı

Aklımıza ilk gelen yöntem telefona hafıza kartı takmak olabilir. Hafıza kartı takabilmek için telefonumuzda hafıza kartı yuvasının olması gerekmektedir. Maalesef ki her telefon hafıza kartı yuvasını kullanıcılarına sunmuyor fakat hafıza kartı yuvası varsa telefonumuzun hafızasını arttırmak için bu yöntemi kullanabiliriz. Bazı telefon modellerinde hafıza kartı yuvası, telefona çift sim kartı özelliği ile hafıza kartı takabilme imkanını sunmaktadır fakat burada seçimi bize bırakmaktadır, hafıza kartı taktığımız zaman telefonun çift sim kart özelliğinden feragat etmemiz gerekmektedir, burada seçim kullanıcıya kalmaktadır. Eğer telefonda hafıza kartı takılı ise bunu daha fazla boyutlu bir hafıza kartı ile değiştirip telefonumuzun hafızasını arttırabiliriz.

Avantajları:

▪ Telefonların hafızasını arttırmanın en kolay ve pratik yolu,
▪ Telefona takıldıktan sonra dahili hafızaya benzer bir kullanım rahatlığının olması.

Dezavantajlar:

▪ Her telefon bu özelliği kullanıcıya sunmamaktadır.
▪ Genellikle telefonların dahili hafızaları, hafıza kartlarının hızlarından çok daha yüksek değerlerde olmasından ötürü hafıza kartlarında bulunan dosyaların okuma ve yazma hızlarının nispeten yavaş olması.

                                   

USB Bellek

Bilgisayarla haşır neşir olanların vazgeçilmezi olan USB bellekler hem dosya transferlerinde hem de önemli dosyaları her zaman yanımızda taşımak için kullandığımız önemli bileşenlerdendir. Bu USB bellekler cep telefonlarının giderek akıllı hale gelmesiyle telefonlarla da kullanılabilecek hale gelmeye başladı. Bu USB bellekler ile telefonumuzun hafızasını arttırabiliriz. Günümüzdeki çoğu telefon bu özelliği desteklemektedir. Bu USB bellekleri satın alırken telefonumuzun hangi tip USB bellek ile çalışacağını bilmemiz gerekmektedir. Aşağıya birkaç örnek fotoğraf koyacağım, buradan yola çıkarak USB bellek tercihinizi yapabilirsiniz.

Avantaj:

▪ Her zaman yanımızda taşıma imkânı olması,
▪ Bütçemiz doğrultusunda yüksek hafıza değerlerini kullanma imkânı,
▪ Bilgisayar ile dosya alışverişini kolaylaştırması.

Dezavantaj:

▪ Telefona takıldığında çıkıntı yapması,
▪ Telefonun şarj çıkış portunu meşgul etmesi.

    

Bulut (Cloud) Servisleri

Telefonumuzun hafızasını arttırmanın mümkün olmadığı durumlarda bulut sistemlerinden faydalanabiliriz. Bulut servisleri hakkında bilginiz yoksa buradan bilgi edinebilirsiniz. Bulut servisleri ile telefonumuza her ne kadar fiziki olarak hafızasını arttırmış olmasak da internete sahip olduğumuz sürece bütçemiz doğrultusunda ek hafızaya sahip olabiliriz. İnternete erişim sıkıntısı olmayanlar için bu yöntem oldukça kullanışlıdır.

Avantajları:

▪ Telefona herhangi bir şey takmadan bütçe doğrultusunda hafızasını arttırma imkânı,
▪ Diğer telefon veya bilgisayarlar ile kolay dosya alışverişi sağlaması,
▪ İnternetin olduğu her yerden dosyalara erişim kolaylığı.

Dezavantajları:

▪ İnternet olmadan kullanılamaması,
▪ İnternet hızı ile dosyaların yazma ve okuma hızlarının sınırlanması.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.