DSLR ile SLR Arasındaki Farklar

10064

Daha önce DSLR hakkında bir yazı hazırlamıştım. Şimdi ise DSLR’nin atası olan SLR ile arasındaki farklara deyineceğim.

Yukarıda bahsettiğim gibi SLR aslında DSLR’nın atası. Peki nedir bu SLR?
SLR – Single-Lens Reflex (Lensi Değişebilen Fotoğraf Makinesi)
DSLR – Digital Single-Lens Reflex (Lensi Değişebilen Dijital Fotoğraf Makinesi)

SLR - 01 (Canon) (500x325)             DSLR - 01 (Sony A77) (530x480)

Aslında açıklamasını yazdığımda bile birçok okuyucu aradaki farkı anlamıştır. SLR ile DSLR arasındaki fark günümüzde fotoğraf makinelerinin dijital olmasıdır. Her geçtiğimiz gün teknolojinin gelişmesi fotoğraf makinelerinde de birçok etki oluşturmuş. Peki dijital olunca bize artı ve eksisi ne oluyor?

SLR’larda fotoğraflarımız film üzerine algılanıyorken, DSLR’da ise fotoğrafımız CCD ve CMOS sensörler üzerine algılanıyor. Biraz daha açacak olursak SLR’da çektiğimiz fotoğraflarımız filmlerin üzerine yazılırken, DSLR’da fotoğraf makinemize taktığımız hafıza kartlarına yazılıyor.

            

SLR ile DSLR arasındaki farklara değinmek istiyorum. Teknolojinin ne kadar geliştiğini aralarındaki farkları okuyunca çok daha iyi anlayacaksınız.

– SLR’da çektiğimiz fotoğraflar fimler üzerine yazılıyor, DLSR’da hafıza kartına yazılıyor.
– SLR’da çektiğimiz fotoğrafı düzenleme, silme gibi işlemleri yapamıyoruz, DSLR’da yapabiliyoruz.
– SLR’da video çekilmiyor, günümüzdeki neredeyse her DLSR’da video çekiliyor.
– SLR’da çektiğimiz fotoğrafı göremiyoruz, DSLR’de anlık izleme yapabiliyoruz.
– SLR’da fotoğraf kapasitemiz elimizdeki filmler kadar, DSLR’da hafıza kartımızın depolama alanı kadar.

Yukarıda bariz farklardan bahsetmeye çalıştım. Hemen hemen her konuda DSLR daha üstündür. LCD ekrandan mikrofon desteğine, hızlı çekimden ISO kalitesine kadar DSLR’da birçok yenilik bulunmaktadır.

Gördüğünüz gibi arasında büyük teknoloji farkları var. 5-10 TL’den başlayan bir film ile 36 fotoğraf çekerken, 40 liraya aldığımız 16GB hafıza kartı ile ortalama 1500 fotoğraf çekebiliyoruz. Filmlerdeki fotoğrafı bilgisayarlarda düzenleme şansımız maalesef yok. Bazı kimyasal maddeler ile üzerlerinde ufak tefek oynamalar yapabiliriz ancak bunlarda profesyonellik isteyen bir husus. DSLR’a gelince çektiğimiz fotoğraflara bilgisayarımız üzerinden efekt  verebilir, oynamalar yapabiliriz. Çektiğimiz fotoğrafları bilgisayarımıza atarak hafıza kartımızı tekrardan kullanmaya başlayabiliriz.

SLR mi alayım DSLR mi diye bir sorunuz olursa yazıyı tekrardan okumanızı tavsiye ederim. SLR teknoloji olarak çok geride kaldığı için maliyet olarakda DSLR’den masraflı ve fotoğraf çekmesi biraz daha profesyonellik istiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.