Anasayfa Fotoğraf DSLR Nedir?

DSLR Nedir?

0 2374

DSLR Nedir?
DSLR nedir diye soruyorsanız muhtemelen fotoğrafçılığa merak duyuyorsunuz yada fotoğraf makinesi almaya karar verdiniz.  Fotoğraf makinesi alacağım ama nedir bu DSLR?

DSLR yani Digital Single-Lens Reflex Türkçe olarak Lensi Değişebilen Fotoğraf Makinesi olarak geçiyor.  Adındanda anlaşıldığı gibi DSLR’ın en büyük özelleği lensinin değişmesi diyebiliriz. Lensin değişmesiyle diğer fotoğraf makinelerinden kendini bir adım daha öne atıp profesyonelliğe de adım atmış oluyoruz. (Şunu da söyleyeyim, profesyonelliğe adım atmış derken DSLR’ye sahip olan herkes profesyonel fotoğraflar çeker demiyorum. Fotoğraf makineleri bir araç bunu unutmayın.)

DSLR - 02 (Sony A77) (345x163)

DSLR, kompakt yada aynasız fotoğraf makinelerine göre daha ağır ve daha kabadırlar. Kaba olmaları daha kaliteli görüntü, daha çok manuel ayarlar yapmamıza ve en önemlisi ele tam oturması gibi sebeplerden kaynaklanıyor.

 Fotoğraf makinesi deyip duruyoruz, peki bunlar video çekmiyor mu? ‘’Çekiyorlar’’ diyemem, çünkü biraz geçmişe gidersek DSLR olup video çekemeyen birçok fotoğraf makinesi olduğunu görebiliriz. Günümüzde üretilen neredeyse tüm fotoğraf makineleri video çekebiliyorlar.

İsterseniz birazda fotoğraflar üstünden DSLR’ları incelemeye çalışalım.

DSLR Kesit - 02 (500x500)         DSLR - 05 (Nikon D600) (700x350)

Burada bir DSLR’ın kesit görünüşünü ve DSLR’ın fotoğrafımı görüyoruz. Peki bu çalışması basitçe nedir?

DSLR Kesit - 03 (500x374)        DSLR Kesit - 01 (600x520)

Yukarıdaki fotoğrafta DSLR’nın en basit olarak nasıl çalıştığını görebiliriz. Çok basit bir benzetme ile anlatmaya çalışacağım. Lensi göz, aynayı beyine giden damarlar, refleks ayna damarlardan beyine görüntüyü göndermesi,  vizör ise beyindeki görüntüyü bize iletmesi olarak benzetebiliriz.

Fotoğraf makinemiz gelen görüntüyü lens ile aynaya iletiliyor. Aynadan gelen görüntü Refleks Aynaya yansıtılıyor, refleks aynada görüntüyü vizöre göndererek bizim gözlerimizin önüne getiriyor. Dediğim gibi bu en basit şekli. Bu işlemlerde biraz daha ayrıntıya girersek, fotoğrafın işlenmesi, fotoğrafın sıkıştırılıp hafıza kartına gönderilmesi gibi birçok işlemden  daha geçiyor.

Eğer buraya kadar okuduysanız gerekli birçok bilgiyi edinmiş oldunuz.
Çok basit olarak anlatmaya çalıştım. Bu bilgiler fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için önemli bilgiler.

SIMILAR ARTICLES

Yorum Yok

Leave a Reply