DSLR ile Kompakt Arasındaki Farklar

10574

DSLR ile Kompakt makinenin aralarında ne gibi farklar var, hangisi bana daha uygun, avantajlar ve dezavantajlar neler diye merak ediyorsanız bu yazım tam size göre!

Sorular üstünden giderek karşılaştırmayı yapmaya çalışacağım.

Öncelikle yapılarından kısaca bahsedeyim.
Kompakt (İngilizce compact) Türkçe’ye çevirdiğimizde aslında sıkıştırılmış gibi bir anlama geliyor.  Yapı itibariyle güncel telefonlarda biraz daha kalın biraz daha kabadırlar. Ufak çanta veya biraz geniş bir cebiniz varsa rahatça taşıyabileceğiniz fotoğraf makineleridir.  Bunun yanısıra DSLR yapı olarak tam tersi durumdadır. Kompakt makinelere göre oldukça kaba ve büyüktürler bu nedenle çantada taşınırlar.

Neden Kompakt Makine Almalıyım?
Kompakt makinelerde asıl amaç pratikliktir. Şöyle biraz açayım konuyu. Kompakt makineler ufak oldukları için her an elinizin altında olubilirler. Hazır modları bulunur, böylelikle fotoğrafta ışığı, enstantene ve diyafram ayarlamakla uğraşmadan hızlıca fotoğraf çekebilirsiniz. Anı fotoğrafçılığı için uygun bir makinedir. Fiyat olarak neredeyse DSLR’a göre yarı fiyatındadır.  Dediğim gibi kompakt makinelerde asıl amaç pratik ve ufak olmalarıdır.

Neden DSLR Almalıyım?
DSLR makinelerde asıl amaç profesyonelliktir. Kaliteli fotoğraflar, yüksek kontrast, düşük ışıkta iyi fotoğraflar, rahat bir tutuş, değişebilen lens, flaş gibi aksesuar çeşitleriyle profesyonel olarak çalışabilir ve profesyonelliğe adım atabilirsiniz. Büyük ve ağırlardır.

DSLR - 03 (Sony) (466x353)

Kompatk Makinelerin DSLR’a Göre Dezavantajları:
– DSLR kadar kaliteli fotoğraf çekemez.
– DSLR kadar rahat tutuş hissi yoktur.
– DSLR’de yapabildiğiniz çoğu manuel ayarı yapmanıza izin vermez.
– Lensleri değiştirilemez.
– DSLR’a göre aksesuar çeşitleri oldukça azdır.

DSLR’ın Kompakt Makineye Göre Dezavantajları:
 – Büyük ve ağırdırlar.
– Çantada taşınırlar
– Fiyat olarak yüksek maliyetlidirler.
– Pratik değillerdir.

Kalite farkını göstermek için bir örnek ile devam edelim.
Bunun için 2 tane yeni başlayanlara göre fotoğraf makinesi seçtim.

Canon PowerShot SX150 IS Fiyat olarak 230 TL civarlarında.
Canon 1100D Fiyat olarak 1050 TL civarında.

Kompakt vs DSLR - 01    Kompakt vs DSLR - 02

Gördüğünüz gibi kalite farkı ortada. Yüksek ISO’da kompakt makineler sınıfta kalıyor. Sonuç kısmına gelelim.

Peki bana hangisi daha uygun?
Bunun için öncelikle hangi amaçla alacağınız ve bütçeniz çok önemli. Fotoğrafı tamamen anı için yapıyorsanız, bir yere gittiğim zaman arabamın torpidosunda dursun diyorsanız kısaca kompakt makineler size uygun. Kompakt fotoğraf makineleri pratiklik üstünedir.

DSLR cephesine gelecek olursak amaçlar tamamen farklı. DSLR’da işin içine profesyonellik giriyor. Ben makro çekim yaparım, kaliteden ödün vermem, hızlı nesneleri kaçırmak istemem gerektiğinde çantamı sırtıma alırım fotoğraf çekmeye giderim diyorsanız DSLR size daha uygun. Bir şey hatırlatayım, DSLR alıpta otomatik ayarlarda kullanacaksanız yüksek fiyatlar ödemenize gerek yok. DSLR’da kaliteli fotoğraflar çıkarmak için manuel ayarlarda çekim yapmalısınız. Bu arada çoğu kompakt ve DSLR’da video çekebiliyor.

Yorumlarda siz neden DSLR veya kompakt seçtiğinizi belirtirseniz diğer okuyucularımıza da fikir vermiş olursunuz. 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.