Fotoğraf Makineleri Çeşitleri

2981

Şu fotoğraf makinelerinde de ne çeşit varmış yahu diyorsanız size katılıyorum. DLSR, Aynasız, FF, Crop, Kompakt, SLR, DSLR-Like,SLT diye gidiyor.

Bu yazımda her çeşidin en önemli özelliklerini yazacağım. Aralarından hangisi size hitap ediyorsa üstüne tıklayarak daha ayrıntı olan yazımı okuyabileceksiniz. Birazdan özelliklerinden bahsederken atıyorum ağır diyeceğim ama bu ağırdan kastım 500gr ile 1.5kg arasında yani fotoğraf makinelerine göre ağır demek istiyorum.  Hemen başlayalım konumuza.

SLR: Lensi değişebilir, profesyonel fotoğrafçılık için üretilmiş, ağır ve kaba fotoğraf makinesidir. Görüntü kalitesi geçmiş teknoloji göre oldukça iyidir. Teknolojik olarak geride kaldığı için günümüzde maliyetlidirler. Fotoğrafları filmler üzerine yazarlar, video kaydedemezler.

SLR - 01 (Canon) (500x325) SLR - 01 (Minolta A7000) (1200x852)

DSLR: SLR’ın dijital versiyonudur. Lensi değişebilir, profesyonel fotoğrafçılık için üretilmiş, ağır ve kaba fotoğraf makinesidir. Fotoğraf makineleri arasında en iyi görüntü kalitesi, en hızlı odaklama,ISO başarımı ve daha çok manuel ayarlara izin veren fotoğraf makinesidir.
 DSLR - 05 (Nikon D600) (700x350)

DSLR-Like: Türkçe olarak DSLR benzeri demek. Ergonomik olarak DSLR’dan biraz daha hafif ve biraz daha küçük.  Lensi değişmiyor. DSLR gibi rahat olsun ama fiyatıda cep yakmasın diyorsanız, kompakt ve DSLR arasında bir köprü görevi gören fotoğraf makinesidir. Özellik bakımından kompakt’an yüksek DSLR’dan düşük kalite sunarlar.

 

Kompakt: Amacı anı fotoğrafçılığı olanlara hitap eden, hafif, küçük, kolay kullanımlı, hazır modları bulunan, lensi değişmeyen ve en ufak çantaya bile sığabilen fotoğraf makinesidir.  Compact’ı Türkçe’ye çevirirsek zaten sıkıştırılmış gibi bir anlama geliyor. Görüntü kalitesi olarak da anı fotoğrafları için gayet yeterli olduğunu belirteyim.
Kompakt - 03 (Canon) (982x681)

Aynasız:  DSLR’ın küçük kardeşi diyebiliriz. Kompakt makinalar kadar olmasalarda küçük ve hafif, lensi değişebilen, sabit objeler, portre, manzara gibi fotoğraflar için uygun olan fotoğraf makineleridir. Görüntü kalitesi DSLR kadar iyidir. Spor, F1 yarışları gibi hız gerektiren fotoğraflar için uygun değillerdir.

Fotoğraf makinesi çeşidi olmasalarda fotoğraf makinesinin en önemli özelliklerinden olan Full Frame ve Crop makinelerede kısaca değineyim.

Full Frame Sensör: Ben profesyonel fotoğrafçılığa karar verdim diyorsanız düşünmeniz gereken bir özellik aslında. Full Frame makinelerde fotoğraf makinenizin içindeki sensör daha büyük oluyor. Daha büyük sensör olması demek  daha kaliteli fotoğraf demek.
Full Frame ve Crop - 02 (800x400)

Crop Sensör: Profesyonel olarak çalışacağım ama bütçemde kısıtlı diyorsanız size daha yakın olan seçenek Crop Sensör. Full Frame’e göre küçük sensöre sahip. Aralarındaki farkı yukarıdaki fotoğraftan görebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.