Enstantane Nedir?

4464

Eğer profesyonel olarak fotoğrafçılığa ilk adımlarınızı atmaya başladıysanız karşınıza oldukça çok çıkacak kavramlardan biride ‘’Enstantane yada diğer bilinen adıyla Pozlama’’ olacaktır. Peki neden oldukça çok karşımıza çıkıyor? Bunun sorusu aslında çok basit. Fotoğrafçılığa adım attığınız zaman karşınıza en çok çıkan kavramlar enstantane, ISO ve diyafram olacaktır. Bunları 3 ayrılmaz kardeşler gibi düşünebiliriz. Tekrar konumuza dönelim ve neymiş bu enstantane hemen öğrenelim.

Enstantane Fransızca kökenli bir kelime, Türkçe’ye çevirdiğimiz zaman anlık gibi bir anlama geliyor. Fotoğraf makinemizin sensör üzerine düşen ışığın süresine biz enstantane yada pozlama diyoruz. Enstantane değerleri ile fotoğrafın nasıl değişiklik gösterdiğine bakalım.

Enstantane - 05 (250x167) Wikipedia
Enstantane hızları (Wikipedia)

Gördüğünüz gibi enstantane değerlerimiz yükseldikçe ışık artacak ve fotoğrafta bir hareketlilik varmış gibi görünen fotoğraflar elde edeceğiz, enstantane değerimizi düşürünce ışık azalacak ve anı dondurmuş gibi bir fotoğraf elde edeceğiz. (Işığın azalması veya ışığın artması fotoğrafa dondurulmuş yada hareketlilik varmış gibi bir etki vermiyor. Enstantane yükseltilince ışık artıyor bunun yanı sıra hareketlilik varmış gibi gözüküyor. Yani ışık arttığı için hareketlilik varmış gibi bir olay yok. Hareketliliği sensöre gelen ışığın süresi etkiliyor.)

Enstantane Değerleri Nelerdir?
1 saniyenin altındaki değerler 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/8000 değerini alır. 1 saniye üzerindekiler ise 2, 4, 8, 15, 30 değerini alır. Bunların aralarında da değerler vardır. Yukarıdakiler tam duraktır. Genellikle fotoğraf makinelerimizde bu değerler olur.

Enstantane - 03 (1163x560)

Peki 1/8000 değeri ne demek? Bu aslında 1 saniyenin 8000’de biri gibi düşünebiliriz. İlk okulda hocalarımızın anlattığı gibi örnek vereyim. 1 kek düşünün bunu 4’e bölersek bu 1/4’e eşit olur. Biz kek değilde saniyeyi bölüyoruz burada.

Fotoğrafçılığın en önemli hususu olan ışığı enstantane ile de ayarlayabiliyoruz. Çok aydınlık bir ortamda uzun pozlama yapmak oldukça zor bunun nedeni ise ortamda zaten ışık var birde biz uzun pozlamaya alırsak sensöre oldukça çok ışık gelecek ve fotoğrafımız beyaz çıkacak. Bu durum düşük ışıkta düşük enstantane değeri içinde geçerlidir. Aşağıda yanlış pozlanmış fotoğrafları görüyoruz.

Peki Enstantane Işığı Neden Etkiliyor?
Bu sorunun cevabı oldukça kolay. Enstantane yukarıda da söylediğim gibi sensör üzerine düşen ışığın süresi. Biz enstantaneyi yükselttikçe (30sn gibi) sensöre gelen ışığın süresi artacak ve böylece ışık daha fazla olacak. Biz enstantaneyi düşürdükçe (1/4000 gibi) ışık sensörden içeriye az gireceği için ışığımız fotoğrafta az olacak. Dahada açayım, 30sn gibi bir değerdeyken sensörümüze 30 saniye ışık düşecek ve neredeyse tüm ışıktan faydalanacak ancak 1/8000 gibi bir değerdeyken sensöre düşen ışık saniyenin 8000’de 1’i olacak ve oldukça az ışık içeriye girebilecek bu yüzden karanlık bir fotoğraf olacak.

Eğer bir fotoğrafta araçların far ışıklarını belirginse yada bir sokak lambasının ışıkları ön plana çıkmışsa ve bu nasıl çekilmiş diye düşünüyorsanız bu tür fotoğraflar uzun pozlama yani yüksek enstantane (30sn gibi)değerleri ile çekilmiş fotoğraflardır. Aşağıdaki fotoğraflarla demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

 

Enstantane - 08 (960x640)   Enstantane - 07 (620x330)

Eğer bir fotoğrafta suyun tanecikleri sayılıyorsa yada bir Formula 1 yarışındaki aracın tekerleri dönüyor gibiyse bu fotoğraf düşük enstantane değerleri (1/8000, 1/4000 gibi) ile çekilmiş fotoğraftır. Aşağıda örnekler var.

Benim Fotoğraf Makinemde 1/8000 Gibi Bir Değer Neden Yok?
Her fotoğraf makinesinde bu değer olacak diye bir kaide yok. Bazı makinelerde 1/2000 en düşük değerken bazılarında 1/4000 bazılarında ise 1/8000 gibi değerler en düşük değer olur. Bunu en yüksek değer olarak 60 saniye gibi değerlerde de görebiliriz. Genelde günümüzde 30 saniye ile 1/4000 gibi değerlere sahip olan fotoğraf makinleri daha çok karşımıza çıkıyor.

Enstantane Değerleri Arasında BULB’da Var, Peki Nedir BULB?
Bulb’da enstantane değerini biz belirliyoruz aslında. Ben 30 saniyeden daha fazla pozlama istiyorum ama 30 saniyeden büyük değer yok diyorsanız Bulb değerine getireceksiniz enstantaneyi. Bulb değerine aldığımız zaman deklanşöre basıp ne kadar değer istiyorsak bu süre boyunca deklanşöre basılı tutacağız. Ben Bulb’da 8 dakika en yüksek enstantane değeri diye biliyorum ama hiç denemedim. Eğer ben 2 dakika pozlama yapacağım diyorsanız 2 dakika boyunca deklanşöre basacaksınız.

Fotoğraf Çekerken Enstantane’yi Siz Ayarlayın Diğer Değerleri Fotoğraf Makinesi Halletsin.
Fotoğraf makinesinde sadece enstantane değeriyle çekim yapacaksanız Nikon ve Sony’de ‘’S’’ moduna, Canon’da ‘’TV’’ moduna getirin. Siz enstantaneyi ayarlayın diğerlerini fotoğraf makineniz ayarlasın. (Diğer markalarda da bu mod var ancak en popüler bunlar olduğu için bu markaları yazdım.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.