Gelişemiyoruz Çünkü Ön Yargılıyız

1729

Biz toplum olarak neden gelişemiyoruz biliyor musunuz? Gelişemiyoruz çünkü sahip olduğumuz duygular bizim yeni bilgilere açık olmamızı engelliyor. Ne zaman bir adım atmak istesek önümüze Berlin Duvarını çekiyoruz ve bunu gayet iyi bir şekilde başarıyoruz. Farkında olmadan önümüze engeller çıkartıyoruz ve attığımız bir adımı geri alıyoruz.

Ön yargı. Aslında herkesin az çok ne olduğunu bildiği bir kavram, fakat bu kavramı tam manasıyla ne kadar biliyoruz bunu tartışmak gerekir. Hani ilkokullarda derslerde bize öğretirler ama hiçbiri hayatımızda tam anlatıldığı gibi olmaz, işte ön yargıda bunlardan birisi. Bize dışarıdan hiç tanımadığımız bir kişi hakkında yorum yapma olarak anlatılır ön yargı. Peki sizce bu kadar basit midir bizim önümüzü kesen veya ön yargı bu kadar basite alıcanak birşey midir? Tabii ki hayır.

Ön yargılar yüzünden kendimizi ifade edemiyoruz. Örneğin ailecek alınacak bir kararda evin küçük bireylerine sadece dinlemesi söylenir. Çünkü ufak bir çocuğun mantıklı şeyler söyleyemeyeceği düşünülür.  
İlk tanışma anında kendini yanlış ifade eden bir insan bir daha asla gerçek yüzünü gösteremez çünkü biz buna izin vermeyiz. Oysa tanışma anında çok mutsuz olan bir kişi kendini ne kadar iyi tanıtabilir ki, aklı başka yerde olan kendini ne kadar doğru tanıtabilir? ”Ahmet’e kanım kaynamadı, suratsızın teki, beş para etmez.” diye yargıladıktan sonra Ahmet size ne yaparsa yapsın faydası yok çünkü ona gereken mührü vurmuşuzdur.
Hırsızlıktan dolayı hapse girmiş çıkmış, hayata yeni bir sayfa açmış, çalışıp alın teriyle iyi bir insan olmayı amaçlayan birisi bunu bizim ülkemizde asla başaramaz. Çünkü o artık hırsızdır, artık iyi insan olabilmesi mümkün değildir. Ne bir firma onu işe alır nede toplum onu içine alır. Oysa insanlar hata yapamaz mı?

Bu kadarlada bitmiyor. Bizde siyasi partiler aynı zamanda kişinin kimliğini belli eder, örneğin birisi ”Sen X partisini desteklediğine göre namazda kılıyorsundur.” diyebilir veya ”Vay be sende Y partisini destekliyorsun, gel bu gece bir rakı balık yapalımda hem dostluğumuz kaynaşır hemde kafamızı çekeriz.” diyebilir. Bunları kısıtlamıyorum çünkü desteklenen bir parti bizim milliyetçi, sağcı, solcu vb olduğumuzu rahatça ifade edebilir. Bizim milletimizde birisi alkol kullanıyorsa ona dinsiz muamelesi yapılabilir çünkü bunlar kalıplaşmıştır. Dış görüntülerinden ”Aman evladım onlara yaklaşma senin aklını yıkarlar.” yargısını rahatça çıkartabilir. İnsanların memleketleriyle onları rahatça yargılayabiliriz,”Dostum sen Rizelisin balığı seversin.” veya ”Sen Kayserilisin ticaretten anlarsın” gibi. Oysa o kişiler hakkında hiçbir bilgimiz olmadan onları kalıplaşmış olgularımızla yargılamaktan başka ne yapıyoruz?

Geçenlerde haberlerde seyrettiğim bir olayla ön yargı örneklerine son vermek istiyorum. Aslında bana bu yazıyı yazdıran nedende bu izlediğim haberdi. Hani derler ya eline yüzüne bulaştırdı diye, o atasözü tam bu haberi anlatıyor. Geçelim haberimize.
Olay İstanbul Sultanahmet’te bir eylem sırasında yaşanıyor. Çinlilerin Türkmenistanlılara yaptığı insan katliamını eleştirmek amaçlı gayet masum bir eylem olarak insanlar toplanıyor ve Sultanahmet’te başlıyorlar eyleme. Buraya kadar herşey normal, İstanbul Sultanahmet hergün binlerce turistin ziyaret ettiği bir mekan, dolayısıyla orada Türklerden başka milletlerde var. Eylem sırasında bir gurup çekik gözlü insanlar eylem yapılan yerden geçiyor ve bizim milletimiz bu insanları Çinli zannedip linç ediyorlar. Turistin ağzından çıkan kelime ise ”Ben Çinli değilim, ben Koreliyim.” oluyor. Şimdi burada eleştirilecek çok konu var, öncelikle haklıyken haksız duruma düşüyoruz, insan katliamının Çinliler tarafından yapılıyor olması bütün Çin halkı bu olayı desteklediğini göstermez, şiddet turistlerin Çinli olduğu düşünülerek yapılıyor ki buda büyük bir yanlış. Bütün bu olaya sebep olan ön yargı bizim milletimizi yabancı yayınlarda ”Gene şiddet, gene Türkler” başlığını attırıyor.

Eğer her geçen gün ileriye gitmeye çalışıpta sürekli geriliyorsak bunun en büyük sebeplerinden birisidir ön yargılar. Kişileri dini, dili, ırkı yüzünden yargılamaya son vermemiz gerekiyor. Birbirimize saygı duymalı, ön yargıları yıkmak için adım atmamız gerekiyor. Birisi hata yapıyorsa ona sen artık böylesin demek yerine, yaptığı hatayı ona bildirmemiz gerekiyor. Ön yargıyla yaklaşarak hasta insanları biz resmen öldürüyoruz. Sen hırsızsın diyerek onu toplumdan dışlıyoruz ve ona açık kapı bırakmadığımız için hırsızlığa devam etmesine yol açıyoruz. Bu dünya, bu ülke hepimizin, insanları toplum rahatlıkla değiştirebilir, bunun için hep birlikte bir adım atmalıyız.

”Ön yargıları yıkmak, atomu parçalamaktan zordur.”
                                                   -Albert Einstein

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.