Bütün Sorun Beyaza Beyaz Diyememek

1697

Ülkemizde her gün farklı konularda insanlar anlaşamadıkları için kavga edip duruyorlar. Her şey güzelce giderken saçma sapan konulardan çıkan anlaşamamazlık kimi zaman insanın hayatını kaybetmesine bile neden olabiliyor. Peki neden anlaşamıyoruz hiç düşündünüz mü, yada acaba anlaşamıyor muyuz yoksa anlaşmak mı istemiyoruz?

Elbette herkes bir nedenden dolayı bir tartışmaya girmiştir. Bu tartışmalarda -genelde- haklı çıkmak için elimizden geleni yapıyoruz. Sebebini bilmediğim bir nedenden dolayı aynı sorunları bende yaşıyorum. Karşımdaki haklı olduğu halde onu haklı çıkartmamak için elimden gelen her şeyi yapıyorum. Peki neden bunu yapıyoruz?

Aslında konunun biraz derinine inersek cevabı çok da zor değil. Tartışmayı uzlaşmak için değilde daha çok kendimizi kanıtlamak için yapıyoruz. Karşımızdaki ne kadar haklı olursa olsun sırf yenik düşmemek için son piyonlara kadar savaşıyoruz, kaybetsek bile bunu kabul etmiyoruz. Bildiğimizi okuduğumuz için kaybettiğimizi anladığımız anda şiddete yöneliyoruz ve istemediğimiz sonuçlara sebep oluyoruz. Elbette kimse kimsenin canını yakmak istemez ama gururumuz buna engel oluyor karşımızdakine kinle, nefretle, şiddetle bakıyoruz ve birbirimizin canını yakıyoruz.

Şuanda televizyon başına geçip bir tartışma programını taraf tutmadan izlersek aslında demek istediğimi çok daha iyi anlayabilirsiniz. İki kişi bir masanın zıt taraflarına oturuyorlar, tartışma konusu ne olursa olsun -siyaset, futbol, moda v.b.- bir türlü uzlaşamıyorlar. Bunun temel sebebi aslında onlar bu tartışmaya başlamadan önce bir gurup tarafı savunmaya çıkıyorlar programa. Daha tartışma başlamadan yumruklar sıkılmış, karşıdakine kin, nefret, şiddet duyguları kabarmış halde tartışmaya başlamayı bekliyorlar. A konusunu savunan oraya bir kısmı temsil ettiği için kesinlikle kendi konusunda taviz vermeden B konusunu yerden yerlere vuruyor, eee tabi B konusunu savunan kişininde eli armut toplamıyor, oda Allah ne verdiyse başlıyor A konusunu yerlere vurmaya. Amaç tartışmak değilde kendi konusunu savunmak olduğu için uzlaşmak mümkün olmuyor. Bütün tartışma sen böylesin sen şöylesinle geçtiği için tartışmadan çok kavga seyrediyoruz. Tartışmada birisi ”Evet, sen burada haklısın.” dediği zaman ertesi gün manşetlerde ”Tartışmada kendi kalesine gol attı.” diye dev başlıklar yayınlanıyor.

Günlük hayattan bir örnek vereceğim, lütfen sizde tarafsız gözle bakmaya çalışın. Çok basite indirgeyerek olayı anlatmaya çalışacağım.

Bundan 3-4 yıl önce siyaset gündeminde dershaneler vardı. Muhalefet partiler eşit, adaletli bir eğitim için dershanelerin kapatılmasını, herkesin eşit şartlarda eğitim görmesini istedi, iktidar partisi ise bu teklifi kabul etmedi. Yıllar geçti ki geçen sene iktidar partisi dershanelerin kapatılması gerektiğini ve kapatılacağını söyledi. Bunun üstüne muhalefet partisi dershanelerin kapatılmasına karşı çıktı. Şimdi benim anlamadığım muhalefet dershaneler kapatılsın derken iktidar neden ”Evet, kapatılsın.” demedi veya iktidar dershaneler kapatılsın derken neden muhalefet kabul etmedi? Tüm sebebi yenik düşmemek için. İktidarda muhalefette karşıdaki ne yaparsa zıttını yapmaya programlammış sanki.

Eğer bir gün bir tartışmada karşı taraftaki haklıysa lütfen ”Evet, sen haklısın” demesini bilelim.  Kaybedeceğimiz bir şey olmadığı gibi olaylara farklı bakış açılarıda kazanmış olacağız. Bugün bu erdemli davranışı sen yapar başkalarına örnek olursan iki gün sonra ”Beyaza beyaz demediği için öldürdüm.” gibi saçma sapan sebeplerden cinayetlere, sakatlanmalara son verebiliriz. Gurur ve şeref meselesi haline getirdiğimiz sürece hiçbir tartışma mutlu sonla bitmiyor. Ya kalbimizi kırıyoruz yada kırılacak kalp bırakmıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.