Makro Fotoğrafçılık Nedir, Nasıl Çekilir?

6319

Fotoğraf deyince aklımıza gördüğümüz anın ölümsüzleşmesi aklımıza gelir. Aslında pek de öyle değil çünkü fotoğrafla göremediğimiz, oldukça ufak olan nesneleri de çekip göremediğimiz nesneleri de görebiliriz.

Makro fotoğrafçılığa başlamadan makro ne demek onla başlamak istiyorum. Kelime anlamı olarak ”büyük,uzun” anlamına geliyor. Bizim fotoğrafçılıkta bunu küçük nesneleri büyütmek gibi düşünebiliriz.

Makro fotoğraf günümüzde göz doktorlarından diş doktorlarına, böcek fotoğrafından su damlalarına kadar detay istenen her alanda kullanılıyor. Zaten makro fotoğraflarının amacıda gözlerimizde göremediğimiz yada görmekte zorlandığımız anların fotoğraflarını çekerek yüksek detaylarda inceleme imkanı sunmak diyebiliriz.
Arslan Uçar - 03Juniors eye

Makro Fotoğraf Nasıl Çekilir?
Fotoğraf çekebilmek için fotoğraf makinesi almak kimine göre yeterli. Aslında yeterli ancak bunu profesyonel olarak yapayım diyorsanız fotoğraf makinesi almak fotoğrafçılığa atılmış ilk adım gibi bir şey. Birçok fotoğraf kategorisi var örneğin portre, manzara, makro vb. Bunlar arasında cebinizi en çok yoracaklardan birisi makro fotoğrafçılık. Bunun birçok sebebi var aslında. Yüksek detay vermeleri, sabit odaklı olmaları, 1:1 büyütme oranlarına sahip olmaları gibi.

Makro fotoğraf çekebilmek istiyorsak aslında işe 1:1 büyütme oranına sahip yada daha yüksek büyütme oranına sahip bir lens satın alarak başlayabiliriz. Günümüzde lensleri gövdeye ters bağlayarakta büyütme oranı sağlayabiliyoruz ancak bu acemiler için oldukça zor. Ters bağlantı yapmak için çeşitli adaptörler var bu adaptörler ile makine ile lensi birbirine bağlayabiliyoruz ancak lensin bazı ayarları manuel oluyor. Makro fotoğrafa yeni başlayacaklar için bu emeklemeden yürümeye başlamak gibi bir şey.
Arslan Uçar - 02

1:1 Büyütme Oranı Nedir?
Fotoğrafçılığa ilk başladığımda bir türlü çözemediğim konuydu 1:1 büyütme oranı. Birçok farklı terimlerle anlatılıyor ve bende yeni başladığım için anlamıyordum ancak gözünüz korkmasın çok çok basit bir şeymiş.

Fotoğrafını çekeceğimiz nesnenin boyutları bire bir olarak fotoğraf makinemizin sensörüne düşüyorsa buna 1:1 büyütme oranı diyoruz. Örneğin 50cm’lik bir maket araba çekiyorsak ve bu arabanın boyutu olduğu gibi sensöre ulaşıyorsa burada 1:1 büyütme oluyor, eğer arabanın boyutu yarı miktarda küçültülüp sensöre ulaşıyorsa burada 1:2 büyütme oluyor, arabanın boyutu gördüğümüzün 2 katı olarak sensöre ulaşıyorsa 2x büyütme oranı oluyor. Sensöre ulaşan boyuta göre bu oran değişiyor, makro lensler genelde 1:1 büyütme oranlarına sahipler.
Arslan Uçar - 01

Makro Lens Satın Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?
Makro lens alırken öncelikle çalışma alanınıza göre seçim yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Örneğin 30mm makro lens ile ürün çekimi yapabilirken bu lensle bir canlı fotoğrafı çekmek zor olacaktır, bunun sebebi 30mm’de örümceğin fotoğrafını çekmek için örümceğe çok yaklaşmak gerekiyor, bizim örümceğe yaklaşmamız mümkün olmayacaktır çünkü yüksek ihtimalle kaçacaktır. Bu örnekler çoğaltılabilir, bir yılanı 30mm makro lens ile çekmek imkansız diyebiliriz çünkü biz yılana yaklaştığımız zaman ya bize saldıracaktır yada kaçacaktır dolayısıyla istediğimiz sonucu alamayacağız. Canlı çekimleri için 90mm, 100mm, 180mm gibi makro lensler tercih edilebilir. 180mm makro lens alayım hem canlı hemde ürün fotoğrafı çekeyim derseniz oda sizi zorlayacaktır çünkü 180mm ile ürün çekebilmek için geniş bir alana ihtiyacınız var çünkü 180mm lens ile ürünü çekebilmek için oldukça geriye gitmeniz gerekmekte. Sağlıklı fotoğraf çekebilmek için ihtiyacınız olan alanı belirleyip ona göre lens almamız bizim için her yönden avantajlı olacaktır.
Arslan Uçar - 04

Makro Lensin Diğer Lenslerden Farkı Nedir?
Aslında cevabı çok uzaklarda aramaya gerek yok, 1:1 büyütme oranı veya daha yüksek büyütme oranı ve çok yakın mesafeden netleme yapabilme. Yakın mesafeden netleme yapabilmesiyle çok detaylı fotoğraflar çekmemizi sağlar. Birde unutmadan makro lensler sadece yakın çekim için tasarlanmış lensler değildir, makro lenslerle manzarada çekebilirsiniz ama makrodaki keskinliği alamazsınız.
Sümüklü Böcek

Makro Uzatma Tüpü Nedir?
Makro fotoğraf çekmek istiyorsunuz ancak yeterli bütçeniz yok, hal böyle olunca düşünmüşler taşınmışlar bir çözüm üretelim demişler, aslında bir çözümden daha fazlasını üretmişler. Ters bağlama, makro uzatma tüpü gibi. Makro uzatma tüpleri 2 tipte bulunuyor, bunlar mekanik ve elektronik olmak üzere 2 ayrı özellikle birbirlerinden ayrılıyor.
Makro Uzatma Tüpü - 02

Mekanik olanlar gövdeye bağladığımız kısmında herhangi bir ayna, cam veya optik herhangi bir parça bulunmamakta, bu mekanik uzatma tüpünün amacı lens ile gövde arasının mesafesini arttırmak. Herhangi elektronik parçası olmadığı için gövdede diyafram yada AF’yi otomatik yapamıyoruz. Mekanik olanların fiyatları oldukça uygun 5$-15$ arasında bulabileceğiniz oldukça çok uzatma tüpü var.
Makro Uzatma Tüpü - 01

Elektronik uzatma tüplerinde lens normal gövdeye bağlıymış gibi kullanılabiliyor. Makro uzatma tüpünü unutuyoruz diyebiliriz çünkü lensteki tüm elektronik haberleşmeyi sağlayan bağlantılar makro uzatma tüpüne yerleştirilmiş durumda. Fiyat olarak sunduğu hizmetin parasını bizden istiyor. Ben en uygun 110$’a gördüm ancak iyi bir şey alayım diyorsanız fiyat 250$’a kadar çıkabiliyor.
Makro Uzatma Tüpü - 03
Focus Stacking Nedir?
Basit olarak en anlaşılır şekilde anlatmaya çalışacağım. F2.8 değerinde bir fotoğraf çektiğimizi varsayıyorum, bu diyafram değerinde bir arının her yerinin net olmasını bekleyemeyiz, atıyorum arının kafası netken ayakları blurlarmış olabilir, peki biz arının her yerini net olarak istiyoruz ne yapmamız gerekiyor?

Yapmamız gereken basit görünsede aslında basit değil. Lensimizi manuel netlemeye alıyor ve manuel netleme halkasını yavaş yavaş çevirerek  aynı zamanda her netleme halkasını çevirdiğimizde 1 fotoğrafını çekerek arının kafasını gövdesini ayağını derken her bölgesini net olarak fotoğraflıyoruz. Ardından bu fotoğrafları bilgisayarımızda birleştirip her yeri net olan bir fotoğraf elde ediyoruz.

Focus Stacking hakkında aşağıdaki 2 videoyu izleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.(Arı Fotoğrafları Aşağıdaki Videoyu Çeken Kişiye Aittir.)


Arı fotoğrafları ve videolar Arslan Uçar‘a aittir.

2 YORUMLAR

  1. 50 cm lik maket arabanın sensöre 1:1 düşmesinden bahsetmişsiniz. Full frame makinelerde 35mm sensör bulunmakta. Merak ettiğim için soruyorum. 50cm lik bir arabam nasıl oluyor da 35mm lik bir sensöre 1:1 olarak düşüyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.