Hafıza Kartı Çeşitleri

8307

Dijital fotoğraf makinelerimiz bildiğiniz gibi fotoğraf ve videoları hafıza kartlarına kaydediyor. Hafıza kartlarınında oldukça çeşidi vardır. Bu yazımda hafıza kartlarının çeşitlerini ve aralarındaki farklara değineceğim. Yazımda günümüzde kullandığımız kartlardan bahsedeceğim. Eski ve artık kullanılmayan hafıza kartlara yazımda yer vermeyeceğim. Hemen başlayalım isterseniz.

Compact Flash:
1994 yılında Sandisk tarafından üretilmeye başlanan Compact Flash hafıza kartı özellikle dijital fotoğraf makineleri için üretilmiş hafıza kartlarıdır. Boyutları ilk versiyona göre değişen ve günümüzde CF-II versiyon ile 43x36x5mm ebatlarında bulunmaktadır. Hız olarak alabileceğiniz en hızlı hafıza kartlarıdır. 160mb/s okuma Hızı 120mb/s’den yüksek yazma hızına sahip modelleri vardır. Günümüzde yerini SD Kartlara devrediyorlar.

Compact Flash Kart - 01 (1026x872) SD Kart:
Secure Digital Memory Card yani Güvenli Sayısal Hafıza Kartı olarak bilinir. Günümüzde en çok kullanılan hafıza kartlarıdır. Telefon, mp3, mp4, fotoğraf makineleri, video kayıt kameraları gibi birçok platformda kullanılırlar. Micro SD, Mini SD yada SD çeşitleri vardır, farkları boyutlarıdır. Hız olarak sınıflara ayrılmışlardır. Class 2,4,6,10 sınıfları vardır, sayı kaç ise minimum o hızda veri aktarmalı ve okumalıdır. Örneğin Class 10 kartlar minimum 10mb/s okuma ve yazma hızına sahip olmalıdır. 90mb/s okuma hızı ve yazma hızlarına sahip SD kartlar vardır.
SD Kart - 01 (560x598)
Wifi SD Kart:
Aslında SD kartlarlar yapısı aynıdır ancak performans özelliklerinde farklılıklar vardır. Düşük veri okuma ve veri transfer hızlarına sahiptir. Asıl özelliği wifi’ye sahip olmalarıdır, böylelikle çektiğimiz fotoğraf, video yada herhangi bir dosyayı wifi üzerinden diğer cihazlara transfer edebiliriz.
Wifi SD Kart - 01 (1591x1193)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.