DLSR Sahibi Çoğu Kişi Otomatik Modda Kullanıyor, Peki Neden?

2662

Bir forumda gezerken arkadaşımızın teki ‘’DSLR kullananların çoğu otomatik modda kullanıyor’’ demiş. İlk başta inanmadım aslında, sonra merak edip araştırdım. Bir ankette ‘’DSLR’ı Hangi Çekim Modunda Kullanıyorsunuz?’’ sorusuna %73 ‘’Otomatik Mod’’ cevabı gelmiş. Aslında oldukça fazla şaşırdım ve bu yazıyı hazırlama ihtiyacı duydum.

DSLR makineler bildiğiniz gibi profesyonel makinelerdir. Kompakt, DSLR-Like yada  benzeri fotoğraf çekebilen teknolojik ürünlere göre en çok tercih edilme sebebi daha çok manuel ayara izin vermesi, daha kaliteli fotoğraflar yada lens değiştirme avantajları diyebiliriz. Fotoğraf makinemizi otomatik moda aldığımız zaman bizim manuel ayarlarımızı ya kapatıyor yada kısıyor. Otomatik mod DSLR’ın bize sunduğu avantajlardan birini kısıtlıyor. DSLR’ın özelliklerinden bazılarını kısıtlıyorsa neden otomatik mod kullanılıyor? Soru cevap şeklinde kişisel görüşlerimi belirteceğim.

Neden DSLR’da Otomatik Mod Var?
Aslında her DSLR’da otomatik mod yok. Giriş ve orta segment DSLR’larda otomatik mod var. DSLR’da üst seviye makinelerin çoğunda otomatik mod bulunmuyor. Aşağıda Nikon D800’ün mod kadranı fotoğrafı var ve otomatik mod yok. Peki neden giriş ve orta segment DSLR’da otomatik mod var? Bunu kendi yaşadığım bir olayla size anlatmaya çalışacağım.

Fotoğraf makinesi alacağım ve işi bilenlerden yardım almaya çalışıyorum, fotoğrafçılıkla ilgili bir abime fotoğraf makinesi almak istiyorum önerin var mı dediğimde bana birkaç model önerdi ve ‘’Otomatikte kullanacaksan boşuna DSLR’a para verme’’ dedi. Zaman geçti ve ben fotoğraf makinesi satın aldım. Fotoğraf makinemi satın aldıktan sonra eve geldim ve büyük bir heyecanla şarja taktım, batarya dolduktan sonra fotoğraf makineme bataryayı taktım ve büyük bir heyecanla ilk fotoğrafımı çekmek için vizöre baktım ve gördüğüm şey oldukça karanlık bir kadrajdı, saat akşam 7 civarlarındaydı ve ışıkta yeterliydi. Neden yetersiz ışık olan bir yerde gibi karanlık gözüküyor diye düşünürken modlarda M yani manuel modunda olduğunu fark ettim. Birkaç teker döndürdüm (Enstantane tekeriymiş döndürdüğüm teker) ancak farklı ayarları değiştirdiğimi hissettim, deklanşöre basıyordum 2-3 saniye sonra çekiyordu fotoğrafı. Bunun sebebi ise benim manuelde çekebilecek bilgiye sahip olmamamdı. Birkaç gün otomatik modda kullandım ancak her deklanşöre bastığımda abimin bana ‘’Otomatikte kullanacaksan boşuna DSLR’a para verme’’ sözü aklıma geliyordu. Durumu fotoğrafçı abime anlattım ve bana ‘’İlk aldığın zaman otomatik modlarda öğreneceksin.’’ dedi.  Otomatik modlarda bir diyafram bir enstantane değiştirip duruyordum ve ayarların fotoğrafa etkisini öğreniyordum. Zaman geçtikçe fotoğraf makinesini manuel moda alıp daha güzel kareler yakalayabildiğimi gördüm ve manuelde kullanmaya başladım. Oldukça uzun oldu ama işlevini herhalde çok iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Bir nevi fotoğraf makinesi öğrenmek için yada basayım çeksin diyenler için konulmuş bir mod.
Mod Kadranı - 04 (800x706) DSLR Otomatik Modda Kullanılmaz Mı ?

Kesinlikle saçma bir soru. Evet kullanılır. Otomatik modda kullanmanın bir sakıncası yok tabi ki ancak otomatik modda çektiğiniz fotoğraflar ile fotoğraf makinenizin hakkını veremezsiniz. Eğer kullanılmayacak bir mod olsa bu modu koymazlardı zaten.

Neden Otomatik Modda Fotoğraf Çekmeliyim?
DLSR aldım, basayım çeksin istiyorum yada bunları öğrenmeye vaktim yok diyorsanız alın otomatik moda fotoğraf makineniz sizin için ayarları otomatik yapsın.

Neden Bu Kadar Fazla Kişi DLSR’ı Otomatik Modda Kullanıyor?
Aslında cevabı çokta uzaklarda aramamak gerekir diye düşünüyorum. Basayım deklanşöre çeksin yada kim şimdi bunun ayarlarını yapacak deniyor ve alınıyor otomatik moda çekim yapılıyor.

DSLR’ı Otomatik Modda Kullanmak Mantıklı Mı?
Bence oldukça mantıksız. Otomatik modda çekecekseniz gidip kompakt makine satın alabilirsiniz. Sebeplerini söyleyeyim isterseniz. En başta fiyat farkı geliyor, gereksiz ağırlık, taşımak için oldukça kaba ve oldukça yer kaplaması bence yeterli sebepler ancak para sıkıntı değil taşıması da bana dert olmaz gülü seven dikenine katlanır diyorsanız alıp paşalar gibi otomatik modda kullanabilirsiniz.

Ben kişisel görüşlerimi belirttim eğer sizin farklı bir düşünceniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.