Kitap: İnsan ve Devlet – Osman Pamukoğlu

1263

İnsan ve devlet kavramları, aslında ne kadar tanıdık kelimeler değil mi? Basit gözüktüğü kadar derin olan bu kelimeler kitabımıza ismini veriyor. Osman Pamukoğlu’nun kaleminden çıkan bu eser hakkında fikirlerimi sizlere sunmaya çalışacağım.

Kitap üç bölümden oluşuyor. İnsanın davranışlarından diğer canlılardan farkına kadar birçok konuda sohbet eder gibi ilerlemeye başlıyor. Devlete neden ihtiyaç duyulduğunu, devletler arası ilişkiler ve savaş gibi konulara değinen bölüm daha sonrasında politik lider, demokrasi ve bunların Türklerdeki durumuyla birlikte ilk bölüme nokta koyuluyor. Türklerdeki devlet anlayışının nelere dayandığı, devletin Türklerdeki önemi gibi kısımlar ilerleyen sayfalarda günümüzdeki bazı olayları anlamamızda bize oldukça fayda sağlıyor.

Kitabın ikinci bölümünde ise günümüz Türkiye’sinden başlayarak şu an yaşadığımız bazı sıkıntıların temelinde neler olduğunu anlatıyor. Bunlardan en çok dikkatimi çeken Ortadoğu’daki petrolü paylaşamayan ülkelerin bu bölgede oynadıkları oyunlar oldu. Zamanında ülkemize yapılan yardımların nedenlerini daha da iyi anlamaya başladım. Ayrıca bu bölümde yazar ülkemizin bitmek bilmeyen derdi olan pkk’nın temelinin nereye dayandığı, hangi amaçlarla faaliyetler yürüttüğü, diğer ülkelerin bu örgüte bakış açıları gibi konulara değiniyor. Bu bölümün son konusu olan ise din istismarcılığı ve dinin siyasallaşması.

Kitabın üçüncü kısmında yazar bize ‘’İleri, Daha İleri, Ama Nasıl?’’ sorusunun cevaplarını veriyor. Bu bölümde insanın, toplumun ve devlet adamlarının yapması gereken konularla birlikte günümüzde yapılan bazı yanlışlardan bahsediliyor.

Kitapla ilgili kendi düşüncelerime biraz daha yer vermek gerekirse Osman Pamukoğlu ile bu kitapla tanıştım. Bu tarz kitaplara karşı içimde hep bir önyargı olmasına rağmen bu kitabın bir miktar bu önyargıyı kırdığını söyleyebilirim. Bana hep sıkıcı gelen siyasi olaylar kitapta oldukça akıcı ve anlaşılır şekilde anlatılıyor. Kitapta konularla ilgili önemli kişilerin cümlelerine de yer veriliyor. Bu aslında benim çok sevdiğim ve hoşuma giden bir detay oldu. Ayrıca edindiğim bilgiler hep merak ettiğim ama neden olduğunu bilmediğim ve araştırmadığım birçok konu hakkında da benim fikir sahibi olmamı sağladı. Bu kitapla birlikte kafamda oluşan yeni soru işaretlerini giderme ihtiyacı duyduğumu da söylemeden edemeyeceğim. Kitabın bize anlattığı konulara ilgisi veya merakı olanlara kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap oldu. Herkesin rahatça okuyabileceğinizi düşünüyorum. Şimdilik hoşçakalın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.