Kitap: Albert Camus – Veba

1525

Veba, dünyada savaşlar kadar vebalar da meydana gelmiştir. Vebalar da, savaşlar da insanı hazırlıksız yakalar.  İşte bu cümleyle anlıyorsunuz kitapta neler olacağını.

Böyle diyor bize yazar, gerçekten de hazırlıksız yakalıyor romanın geçtiği Oran şehrini. Hani romanlar olur ya, kendinizi bir kaptırırsınız gözleriniz şişene kadar okutur kendini, işte öyle bir kitap Veba da. Önce bir fare ölüsüyle başlayan veba daha sonra kenti pençeleri içine alır ve bize insanın çaresizliğini anlatır. Her geçen gün artan ölü sayısı, çaresiz doktorlardan devlet çalışanlarına, gazetecilerden halka kadar maalesef seyredilmek zorunda kalınır. Ölü sayısı haftalık açıklanırken sayının fazlalığından dolayı günlük açıklanmaya başlar. Oysa ki ölü sayısı her geçen gün artarken günlük açıklayarak sayının azaldığını söylemek ister doktorlar ama bu sadece kendileri kandırmaktır. Veba ile aslında birçok insanın iç dünyasına inilir. Şehirden çıkış yasaklanmıştır, girmek isteyenler ise şehirden ayrılmayacaklarını söyledikleri taktirde şehre girebilir. Kimisi hastalık getirdiği ölüm nedeniyle sevdiğinden ayrıdır, kimisi farklı şehirlerde olduğu için. Mektup dahi yasaklanıyor sayın okur biliyor musunuz, enfeksiyon taşınır diye mektubu bile yasaklıyorlar, yalnızca on-on beş kelimelik telgrafa izin verilir. Neyi anlatabilirsin on-on beş kelime ile peki?

Bütün insanların psikolojisi bize anlatılır neredeyse romanda. Din adamlarının olaya bakış açısından ufacık bir kız çocuğunun yaşadığı acılara kadar her şey gözler önüne serilir. Kimisi bu şehirden gitmek ister, kimisi kaçmak ister, kimisi yasal yolları dener ama başaramazlar, roman bize burada bir ders verir, savaştan kaçmak zafere götürmezdir bizi. Dolayısıyla vebaya karşı resmen savaş açılır kentte. Yardımcı olmak isteyenler bir araya gelir, çözümler ararlar. Veba çığırından çıkmıştır, artık mezarlar bile tek tek değil toplu olarak kazılır, hatta sayın okur bir zaman sonra mezarlar yetmez, ölüleri fırınlarda yakarlar. Hastalık ile herkes iyice ümitsizliğe kapılmıştır. Gün gelir bu hastalıkta biter ama geride binlerce ölü vardır. Herkesin canı yanmıştır sevgili okur. Kimi eşini, kimi çocuğunu, kimi ise bir yakınını kaybetmiştir bu nedenle ki herkes yarımdır artık.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.