Auto Focus (AF) Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

7749

Fotoğraf makinesi alacaksanız yada aldığınızda sürekli karşınıza çıkacak olan kavram AutoFocus hakkında bir yazı hazırlama ihtiyacı duydum. Ben fotoğraf makinesi alacağım zaman bir türlü anlayamamıştım bu kavramı. Aslında çok basit bir kavram ancak gövdede AutoFocus olmasının etkileri, AutoFocus’un başarısı gibi konularda hep çıkmaza girdim. Aynı duruma düşen arkadaşlar için bu yazıyı hazırlama kararı aldım. Hemen başlayalım.

İlk olarak her yazımda yaptığım açılımından başlayalım. AF yada AutoFocus olarak bilinen ve Otomatik Netleme, Otomatik Odaklama gibi bir anlama denk düşüyor. Kadrajdaki nesneleri otomatik olarak netlemeye yarayan bir sistemdir. Eğer fotoğraf makinesinde AF yoksa Manuel olarak netleme yapmanız gerekir. Eğer yeni bir kullanıcıysanız manuel olarak netleme yapmak size zor gelecektir.

Fotoğraf Makinemden AF açıkken ve kapalıyken fotoğraf çektim, aşağıda farkı sizde göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi AF açıkken nesne doğru bir şekilde netleme yaparken manulde ben bir hamle yapmadığım için fotoğraf makinesi doğru netlemeyi yapamıyor. Bu size manuelde netleme yapmıyor yargısını uyandırmasın. Aşağıda da manuel netleme yaparak bir fotoğraf koydum, tek fark aslında manuelde biraz daha uğraşıyor olmamız.
Manuel Focus

Otomatik Netleme Yapıldığını Nasıl Anlarım?
Bu sorunun cevabı oldukça kolay, en basit olarak deklanşöre bastığınızda bir yerin netlendiğini görebiliyorsanız yada lensinizin uç kısmı ileri yada geri gidip duruyorsa bilin ki fotoğraf makineniz netleme yapmaya çalışıyor.

Gövdede AutoFocus Motoru Nedir?
Bazı fotoğraf makinelerinde AF motoru olmuyor. AF motoru fotoğraf çekerken netleme yapabilmek için gerekli olan donanım diyebiliriz. Doğal olarak bunun olmaması demek fotoğraf makinenizin gövdesinin AF yapamaması demek. Fotoğraf makinenizde AF motoru yoksa fotoğraf makineniz otomatik olarak netleme yapamaz.

Gövdede AutoFocus Motoru Yok, Ne Yapacağım?
Demokraside çare tükenmez diyoruz ve gidip AF motorlu lens satın alıyoruz. Böylelikle fotoğraf makinemizde olmayan AF motoru lensimizde oluyor ve fotoğraf makinemiz netleme yapabiliyor. Bence gövdede AF motorunun olmaması olumsuz bir durum. AF motoru olmayan bir lens ile otomatik netleme yapamamak yeni kullanıcılar için oldukça zor. AF motorlu olan bir lense de fazla para ödemek bana mantıklı gelmiyor.

Manuel Focus Nasıl Yapabilirim?
Manuel olarak focus yapmak için lensimizin manuel focus için olan bileziğini çevirmemiz gerekir. Böylelikle istediğimiz nesne netlendikten sonra deklanşöre basabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.