İşlemci Nedir?

3233

Telefon, bilgisayar, tablet gibi günümüzün birçok teknolojik ürünlerinin beyni olan işlemcileri bugün yazımda konuk ediyorum. Bakalım neymiş bu işlemciler.

CPU, bilinin adıyla işlemci. Central Processing Unit olarak açılan ve Merkezi İşlem Birimi olarak Türkçeye denk gelen işlemciler teknolojik birçok ürünümüzün beynidir diyebiliriz.

Örneklerimi verirken bilgisayar üzerinden vereceğim ancak bu demek olmuyor ki telefondaki işlemci farklı. Aralarında ufak tefek farklılıklar olabilir ancak genel özellikleri aynı. Hemen başlayalım konumuza.

Bilgisayarımızda faremizi oynatmamız, klavyemizde bir tuşa basmamız, USB slotuna bir hdd, flash bellek yada herhangi bir şey bağladığımızda, bilgisayarımızın sesiniz açtığımızda veya herhangi bir komut girdiğimizde ilk olarak işlem  önce işlemciye ulaşır. İşlemciye ulaşan bilgi işlemci tarafından gerekli yerlere yönlendirilir.

İşlemcileri aslında beynimize benzetebiliriz. Nasıl biz kolumuzu hareket ettireceğimiz zaman beynimize bir emir gidiyorsa aynı olay bilgisayarlarda da işlemci sayesinde gerçekleşiyor. Biz herhangi bir hamle yaptığımız zaman bu hamle önce işlemciye gidiyor, işlemci bu işlemin nerede gerçekleşeceğini hesaplayıp gerekli yere gönderiyor ve işlemimiz tamamlanıyor. Tabi bunlar oldukça kısa sürede gerçekleşiyor.
İşlemci - 02 (1696x1416)
İşlemcilerin birçok farklı marka ve modelleri vardır. Birçok farklı marka ve model olmasının sebebi aslında yapabildiği işlem ve bu işlemleri tamamlama hızları. İşlemcilerde hız, saat hızı olarak hesaplanır ancak bu bizim saatlerimizle alakası yoktur. 2GHz hızla çalışan bir işlemci saniyede 2000 milyon döngü yapar. Bu hız arttıkça saniyede yapabileceği işlemde artar.

İşlemcilerde herhangi bir mekanik parça bulunmaz. İşlemciler milyonlarca transistörlerin bir araya gelmesiyle oluşan entegre devrelerdir. Aşağıda da bunu görebilirsiniz.
İşlemci - 04 (1200x1200) İşlemciyi kısaca böyle anlatabileceğimi düşündüm. Elimden geldiğince teknik detaylara girmemeye ve anlatımı zorlaştırmamaya çalıştım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.