Başarısızlık Abidesi: Baskılar

1704

Nereden başlamalıyım bilemiyorum, baskılar baskılar. Gerçekten çok basit gelebilir ama kimi insanların hayatlarında çok önemli yer edinmiştir. Kimisi korkusundan ömür boyu haksızlığa hayır diyemiyordur, kimisi sevmediği mesleği için sabahın köründe yollara düşüyordur.

Her insan baskı görmüştür. Kimisi ailesinden, kimisi öğretmeninden, kimisi arkadaşlarından. Herkesin baskılara karşı tepkisi de farklıdır. Kimisi baskı yüzünden yalan söylemek zorunda kalır, kimisi sevdiği için her şeyi göze alıp sevdiğine kaçar. Kimse isteyerek bunları yapmak istemez ama bunları yaptırmaya zorlarlar öyle değil mi?

Aile baskısı, elbette ailemiz bizim kötülüğümüzü istemez öyle değil mi? Baskılar kısa dönemde çözüm gibi gözüksede aslında uzun vadede bireye çok zarar veren bir durumdur. Baskının üstümüzde kalıcı olarak bıraktığı özgüven eksikliği, yalan söyleme, karar verememe gibi bireye büyük darbeler vurmakla beraber ”Neden bize sormadın?, Kimseye danışmadan neden böyle birşey yaptın?, Biz senin geçtiğin yollardan geçtik!” gibi sözlerle hayatın her anında yanımızda olacak gibi büyütülerek ileride tek başına kaldığımızda kendi başımıza yaşayamaz hale getiriliyoruz.

Meslek baskısı, bu paragrafı aslında tüm ebeveynler okumalı. Bir baba meslekleri var bu konuda birde ailenin istediği meslekler. Baba bir mesleğe sahiptir, belkide onunda baba mesleğidir bu meslek. Kendisi bu meslekte memnun olduğu için çocuğunda bu meslekle ilgilenmesini ister ama çocuk bu mesleği istemez. Diğer biri ise, yıllarca öğrenci hayal kurar ”Ben x mesleğini okuyup bu sektörde en iyisi olacağım” diye. Tercih zamanı geldiğinde, öğrenci x mesleği için can atarken aileden şu tepki gelir; ”Ne yapacaksın x mesleğini okuyup, bizler gibi sürüneceksin, y mesleğini seç, en azından devlete kapak atarsın” tarzı sözlerle bireyin önüne en büyük engeli koyar. Hal böyle olunca yıllar sonra birey ya başarılı olamıyor yada günü kurtaracak kadar başarıya ulaşıyor. Bunun sebebini aslında bize en güzel Albert Einstein şu sözleriyle anlatıyor;
”Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.”

Sabah uyanıp işe gidecek olan kişiye bırakılmalı meslek seçimi, elbette fikir verilmeli ama ”Ya bunu okursun yada bir işe girer çalışırsın” gibi köşeye sıkıştırılmamalı insanlar. Bir konuda başarılı olmak için öncelikle yaptığın işi sevmek gerekir. Ömür boyu polisliğin hayalini kuran bir insan zorla doktor olup ne kadar başarılı olabilir?

Devlet baskısı, bu ne kadar toplumsal gözüksede sonuçta gene etkilenen bireyler oluyor. Baskılar ile insanların özgürlüğünü kısıtlamaya çalışanlar kısa vadede başarılı olsada uzun dönemde gene zararlı çıkıyor. Baskı yapan devlet adamlarının suikaste bile uğradığını tarihte görebiliyoruz.

İnsanlara uygulanan bu baskılar çözüm olmaktan çok bireylere zarar vermektedir. Karşımızdaki insanın fikirlerine saygı duyarak, kendi fikirlerimizi belirttiğimiz taktirde doğru yolu göstermek daha kolay olacaktır.

”En güçlü büyüme ilkesi insanın seçiminde yatar.”
– George Eliot

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.